Domov Ekonomika Počet poberateľov dávok stúpa

Počet poberateľov dávok stúpa

0
0

Hoci miera evidovaných nezamestnaných klesá, počet poberateľov dávok v nezamestnanosti zaznamenal v prvom polroku tohto roka oproti vlaňajšku nárast. Ten môže spôsobiť problém Sociálnej poisťovni, ktorá pri tvorbe rozpočtu počítala s nižším počtom vyplácaných dávok. Rastie aj počet dôchodcov, ktorí si popri penzii privyrábajú.

V prvých šiestich mesiacoch tohto roka vyplatila Sociálna poisťovňa každý miesiac priemerne 35,2 tisíca dávok v nezamestnanosti.

Nárast, s ktorým sa nepočítalo

V rovnakom období minulého roka to pritom bolo len 31,4 tisíca vyplatených dávok, teda v tomto roku zaznamenávame, v tomto smere, významný nárast, s akým nepočítala ani Sociálna poisťovňa.

Pritom treba pripomenúť, že podmienky na vyplácanie dávky v nezamestnanosti sa minulý rok zmiernili, a teda poisťovňa prirodzene očakávala rast počtu poberateľov dávok.

Avšak jej rozpočet, ktorý koncom roka 2018 schválil parlament, počíta s priemerným počtom mesačne vyplatených dávok na úrovni 33,2 tisíca, čo je o 2 tisíc menej ako realita prvého polroka roka 2019.

Nezamestnanosť klesá, počet dávok stúpa

Nárast počtu vyplácaných dávok je v rozpore s mierou evidovanej nezamestnanosti. Tá totiž minulý mesiac medziročne klesla o 0,46 %, a jej aktuálna hodnota je pod piatimi percentami na úrovni 4,97 %. Táto, na prvý pohľad, anomália má však svoje jednoduché vysvetlenie.

„Medziročný pokles miery nezamestnanosti v ekonomike, napriek rastu počtu poberateľov dávky, je spôsobený najmä poklesom evidovaného počtu dlhodobo nezamestnaných, ktorí nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti,“ objasnil hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.

Vyraďovaním dlhodobo nezamestnaných z evidencie, ktorý dávku už nepoberali, teda nijako neovplyvnil počet vyplácaných dávok, a naopak tí, čo do evidencie úradov práce pribudli, hoci ich bolo menej ako tých čo odbudli, a sociálna poisťovňa im nárok na vyplácanie dávok priznala, rozšírili rady poberateľov dávok v nezamestnanosti.

Miernejšie podmienky na vyplácanie dávok

Od začiatku vlaňajška sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných, a nie troch, ako tomu bolo do konca roka 2017.

Zamestnanci so zmluvou na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti majú nárok na v nezamestnanosti šesť mesiacov a nie štyri ako tomu bolo predtým.

V maximálnej dĺžke obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti sa tak dostali na úroveň zamestnancov, ktorí pracujú na neurčitý čas.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…