Domov Slovensko Podkopávame si sami svoju národnú hrdosť?

Podkopávame si sami svoju národnú hrdosť?

0
0

Slovensko si pripomenulo jednu z najdôležitejších chvíľ svojej histórie. 17. júla 1992 Slováci potvrdili svoj záujem o samostatný štát, keď Slovenská národná rada 113-timi hlasmi poslancov schválila Deklaráciu zvrchovanosti SR. Dnes na tento dôležitý míľnik našej histórie akosi zabúdame.

Deklarácia zvrchovanosti SR

Slovenská národná rada schválila 17. júla 1992 Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Za prijatie hlasovali poslanci za HZDS, SNS a SDĽ (113 za, 10 sa zdržalo a 24 poslancov, prevažne z KDH a maďarských strán, hlasovalo proti).

Deklarácia bola súčasťou procesu, ktorého vyvrcholením bol rozpad Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993.

Dokument podpísal predseda Slovenskej národnej rady (SNR) Ivan Gašparovič a premiér Vladimír Mečiar. Československý prezident Václav Havel reagoval na prijatie deklarácie abdikáciou. Výkon funkcie prezidenta prešiel na federálnu vládu.

Oslavy tejto historickej udalosti sa v súčasnosti sústreďujú najmä do menších miest či obcí. Aj to svedčí o tom, že je na okraji záujmu. Nezaradený poslanec NR SR Igor Janckulík by napríklad privítal, keby sa pripomienka na vyhlásenie zvrchovanosti organizovala aj v našom hlavnom meste.

Keďže sa tak nedeje, ľudia, ktorí si chceli pripomenúť tento dejinný okamih, mohli cez víkend navštíviť napríklad Starú Bystricu, kde vatra zvrchovanosti horela už po šesťnástykrát a nechýbali pri tom ani politickí predstavitelia. Starostom obce je poslanec Ján Podmanický (SMER‑SD), ktorý sa obáva systémového podkopávania národnej hrdosti.

„Možno budete v týchto dňoch počúvať, že tento akt bol vlastne zbytočný, možno budete počúvať o tom, že ho schválili nehodní politici, možno budete sledovať, ako niekto zosmiešňuje vatry zvrchovanosti, ktoré vtedy pálili Slováci po celom Slovensku,“ povedal Podmanický a doplnil, že národ bez národnej hrdosti zaniká.

Pridal sa k nemu aj jeho stranícky predseda: „Nemôžeme sa na Slovensko pozerať len cez čierne okuliare,“ povedal Robert Fico s tým, že mu je ľúto, že oslavy v Starej Bystrici nemajú celonárodný charakter.

Podľa poslanca Štefana Zelníka (SNS) bola deklarácia vyvrcholením tisícročného úsilia Slovákov o svoju samostatnosť.

ano, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…