Domov Ekonomika Podľa Sulíka ceny elektriny výrazne neporastú, kolegovia nesúhlasia

Podľa Sulíka ceny elektriny výrazne neporastú, kolegovia nesúhlasia

0
0

Cena elektrickej energie pre domácnosti by sa napriek piatkovým (2. 9.) informáciám nemala v budúcom roku výrazne zvýšiť. Podmienkou je však ušetrenie 15 % energie oproti referenčnému obdobiu, ktorým by mal byť rok 2020. Pred pondelkovým rokovaním vlády to povedal minister hospodárstva v demisii Richard Sulík (SaS). Premiér Eduard Heger (OĽANO) pritom v piatok hovoril o raste ceny elektriny o viac ako 50 %.

„Kto ušetrí 15 %, bude mať cenu veľmi blízku tomu, čo platí aj dnes,“ povedal Sulík. V položkách, z ktorých sa skladá výsledná cena elektriny, by mala vzrásť zo 79,6 eura za megawatthodinu (MWh) na 83 eur časť, ktorá obsahuje cenu za silovú elektrinu, náklady na diagram, náklady na odchýlku a primeraný zisk.

„Táto cena pôjde na 83, a to z dôvodu, že odhadované náklady na odchýlku pôjdu výrazne hore, pôjdu na dvojnásobok podľa odhadu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal Sulík.

Naopak, mierne sa zníži cena za distribúciu a prenos elektriny vrátane strát a tarifa za prevádzku systému (TPS). O koľko vzrastie tarifa za systémové služby (TSS), zatiaľ nie je jasné, no v minulosti išlo o približne desať eur za MWh.

Sulík pripomenul, že ide o platby pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS), ktorá patrí pod ministerstvo financií. Bez tejto položky by cena za MWh nemala podľa Sulíka prekročiť 180 eur, pričom v súčasnosti je vrátane TSS tesne pod 190 eurami.

Majú iný názor

Na rozdiel od Sulíka však ostatní jeho kolegovia bijú na poplach. Podľa ministra práce Milana Krajniaka je situácia vážna. Treba podľa neho na Slovensku zastropovať ceny energií, aby ľudia, firmy aj verejný sektor vedeli, na čom sú.

„Neexistuje, že my sa pozeráme pol roka na to, aby časť špekulantov, obchodníkov s energiami a bánk bohatla na tom, že na Slovensku vyrábame elektrinu za 20 – 40 eur na megawatt a potom sa vracia na Slovensko za 500 eur a musia to platiť firmy a domácnosti,“ zdôraznil Krajniak.

„Poliaci, Rumuni, Španieli, Portugalci prijímajú domáce opatrenia a my čakáme na čo?“ pýtal sa minister.

Čaká nás horšia kríza ako pandemická

Premiér Eduard Heger však po piatkovom rokovaní vlády upozornil na to, že aktuálne odhady ukazujú, že slovenským domácnostiam v budúcom roku vzrastie cena plynu aj elektriny približne o polovicu a v prípade elektriny je ešte podmienkou úspora 15 % energie oproti roku 2020.

V opačnom prípade bude nárast ceny okolo 100 %. Podľa Hegera je nastávajúca energetická kríza z pohľadu financovania možno horšia ako pandémia ochorenia COVID-19.

Pomoc pre firmy a verejnú správu si podľa Hegera vyžaduje presnejšiu kvantifikáciu. Materiál o tom, aký bude vplyv vyšších cien na firmy a akú kompenzáciu by mohol štát firmám doručiť, by malo predložiť ministerstvo hospodárstva.

Podľa Hegera môže účet za energetickú krízu vyskočiť až na 15 miliárd eur. „Je dôležité aby sme našli riešenia a ponúkli ich firmám, aby sa na to vedeli pripraviť,“ uviedol Heger s tým, že v súčasnosti zatiaľ riešenia pripravené nie sú.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…