Domov Ekonomika Podnikatelia neveria politikom, že vedia riešiť krízy a boja sa korupcie vo vláde

Podnikatelia neveria politikom, že vedia riešiť krízy a boja sa korupcie vo vláde

0
0

Z vplyvov, ktoré majú dosah na podnikanie, podnikatelia v úvode roka najkritickejšie hodnotili nedostatočnú schopnosť politického systému riešiť politické krízy a to, že korupcia a organizovaný zločin siaha do najvyšších úrovní štátu.

Podnikatelia bijú na poplach. Už vyše 12 rokov sú nespokojní s tým, ako jednotlivé vlády pristupujú k podpore podnikania na Slovensku. Až 10 z posledných 12 rokov pritom na Slovensku vládol Smer na čele s Robertom Ficom.

Obavy podnikateľov sa zintenzívnili v úvode tohto roka, keď došlo u nás k dramatickým udalostiam, ktoré začali vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Roky sa nič nemení

Index podnikateľského prostredia dosiahol 45,9 bodu a v porovnaní s posledným kvartálom minulého roka klesol o 3,4 percenta. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Podnikatelia najhoršími známkami hodnotili funkčnosť politického systému v štáte, vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily.

„Skutočnosť, že pohľad podnikateľov na podnikateľské prostredie sa zhoršil aj v prvom štvrťroku 2018 nie je prekvapujúca. Prispeli k tomu skutočnosti, ktoré vyšili najavo po vražde novinára Kuciaka, a to najmä neschopnosť politikov a politického systému prevziať politickú zodpovednosť a riešiť vzniknutú krízu zodpovedne a systémovo.

Vážne podozrenia, že korupcia a organizovaný zločin siahajú až do najvyšších úrovní štátu a že sú ním zasiahnuté aj centrálne orgány štátnej moci bol pre mnohých šok,“ uvádza sa v analýzy PAS.

Zlyhávajú základné funkcie štátu

Viaceré výhrady podnikateľov, ktoré podľa nich tvoria výrazné prekážky k plnohodnotnému rozvoju podnikania u nás, sú známe už dlhé roky.

Bez ohľadu či vládne pravica, ľavica alebo populisti, z prieskumov medzi podnikateľmi vyplýva, že negatívne vnímajú najmä nízku vymáhateľnosť práva, zle fungujúce súdnictvo, nedostatočné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a korupciu na úradoch.

V posledných mesiacoch však pribudla ďalšia výhrada. „Podnikatelia vnímajú ako najväčší problém čím ďalej tým väčšie zlyhávanie základných funkcií štátu,“ uvádza sa v analýze PAS.

Len priťažujú

Z nových zákonov, ktoré začali platiť v tomto roku a mali dosah na podnikateľov, najvyššie náklady spôsobili úpravy v zákonníku práce.

„Z prieskumu PAS vyplýva, že podnikateľom najviac prekážajú úpravy v Zákonníku práce, najmä mzdové zvýhodnenia za prácu v noci, sviatok, nadčas a počas víkendu,“ konštatuje sa v analýze podnikateľskej aliancie.

Podnikatelia upozorňujú na vysoké odvodové zaťaženie, zníženú konkurencieschopnosť a to, že vláda neurobila žiadne zmeny, ktoré by zlepšili podnikanie a kompenzovali by tak náklady, ktoré prináša napríklad zákonník práce.

„Vyššie mzdy si medzičasom vyžiadal trh v dôsledku nedostatku kvalifikovaných ľudí, preto nebolo nutné takto radikálne a plošne zvyšovať mzdové náklady. Podnikatelia by privítali rozloženie zvyšovania na dlhšie časové obdobie.“

Pozitívni cudzinci

Sú aj veci, ktoré podnikatelia hodnotia pozitívne. Tých je však minimum a majú na podnikanie takmer zanedbateľný dosah.

„Kladne podnikatelia vnímajú zákon o službách zamestnanosti, ktorý zľahčuje zamestnávanie cudzincov v okresoch, kde je najväčší nedostatok zamestnancov a tiež zákon o regionálnej pomoci, ktorý smeruje štátne dotácie do oblastí s vyššou pridanou hodnotou,“ uvádza sa v analýze aliancie, podľa ktorej bol „pozitívne vnímaný aj zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, hoci prináša podnikateľom ďalšie byrokratické náklady“.

Čo kritizujú podnikatelia

 zlyhávanie funkčnosti politického systému štáte
 uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom
 funkčnosť štátnych inštitúcií (kataster, daňové úrady,…)
 vplyv právneho a regulačného rámca na podniky
 výskyt hospodárskej kriminality a organizovaného zločinu
 kvalitu a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…