Domov Ekonomika Podnikatelia vláde: Začnite už konečne s reformami

Podnikatelia vláde: Začnite už konečne s reformami

0
0

Na Slovensku je asi 80-tisíc voľných pracovných miest. Neochota sťahovať sa za prácou a nedostatočná kvalifikácia ľudí na úradoch práce však spôsobujú, že medzi 200-tisíc nezamestnanými je minimum tých, ktorí by voľné miesta mohli zaplniť. Aj preto je u nás miera nezamestnanosti podľa Štatistického úradu SR okolo osem percent, hoci by mohla byť polovičná.

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa zhoršuje. Stále je veľa byrokracie, spory na súdoch trvajú príliš dlho, čo je príčinou platobnej neschopnosti mnohých firiem.

Školstvo nereaguje na potreby trhu, čo je jednou z príčin, že firmy nie sú schopné obsadiť desaťtisíce voľných pozícií. Zo Slovenska sa stáva montážna dielňa Európy.

Je tu veľa práce za nízke platy. Výroba aj služby s vyššou pridanou hodnotou, kde môžu ľudia zarobiť viac, sa nám zatiaľ prevažne vyhýbajú.

Dane a odvody

Podnikatelia sa už na to nemôžu pozerať a apelujú na vládu, aby s tým niečo robila. A to aj tí, ktorí mali kedysi k vládam Smeru veľmi blízko, ako Klub 500 či Slovenská obchodná a priemyselná komora.

„Vyzývame vládu, aby pripravila a realizovala reformu daní a odvodov s cieľom znížiť celkovú daňovú sadzbu na úroveň priemeru členských štátov Európskej únie,“ cituje agentúra SITA z vyhlásenia zástupcov oboch podnikateľských združení.

To nie je všetko. Potrebné sú aj ďalšie reformy, najmä v sektoroch, ktoré sú na Slovensku zanedbávané prakticky od vyhlásenia samostatnosti, teda už vyše 25 rokov.

Vládu podľa SITA burcujú k tomu, aby „začala realizovať školskú reformu, reformu zdravotníctva a reformu štátnej a verejnej správy a územnej samosprávy s cieľom dosiahnuť počet štátnych zamestnancov a takú efektivitu štátnej, verejnej a územnej samosprávy, ako je v najefektívnejších krajinách EÚ“.

Nemôžu sa už pozerať na to, že sa v týchto oblastiach desiatky rokov nič nerobí. Aj preto ponúkajú pomoc. „Klub 500 a SOPK sú pripravení aktívne sa podieľať na príprave všetkých reforiem z dôvodu, že zamestnávatelia a zamestnanci sú tí, ktorých sa tieto reformy najviac dotýkajú,“ cituje SITA vyhlásenie podnikateľov.

Podnikateľské prostredie chradne

Najnovšie dáta o podnikaní na Slovensku, ktoré zverejnila Svetová banka vo svojej štúdii Doing Business 2018, neukazujú Slovensko v dobrom svetle. Spomedzi 190 krajín sveta sa umiestnilo až na 39. mieste, čo je o šesť priečok horšie ako vlani. Z krajín V4 sú na tom horšie ako my len Maďari.

V rámci Európskej únie sme v kvalite podnikateľského prostredia až na 18. mieste. Problémom podľa Svetovej banky je, že vláda, ako naznačili aj podnikateľské združenia, sa bojí pustiť do riešenia zložitých problémov ako je zlá situácia vo vymáhateľnosti práva, korupcia vo verejnom sektore, byrokracia či neuhrádzanie faktúr za tovary a služby.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…