Domov Slovensko Podporu celej koalície síce nemá, no vo funkcii ostáva

Podporu celej koalície síce nemá, no vo funkcii ostáva

0
0

Záver minulého týždňa sa v parlamente niesol v znamení obviňovania a zastávania sa práce ministra vnútra. Roman Mikulec totiž v parlamente čelil odvolávaniu. I keď ho ustál, predsa len o podpore celej vládnej koalície sa mu môže len snívať.

Odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca inicioval opozičný Smer-SD. Vyčítal mu viacero vecí od podozrení z korupcie až po situáciu v rezorte a v bezpečnostných zložkách. Šéf Smeru-SD Robert Fico viackrát vyzval ministra, aby z funkcie odišiel, kým sa neukážu ďalšie závažnejšie podozrenia voči nemu.

Očistný proces je bolestivý

Podľa Mikulca sa opozícia návrhmi na jeho odvolanie len snaží zachrániť si vlastnú kožu. Ako povedal, politika rozviazaných rúk dnes nemá iné mantinely, ako zákonné. Opozícia sa podľa neho snaží vytvárať chaos a šíri konšpirácie.

„Rozumiem, že je to v súčasnosti asi jediná opozičná agenda, keďže orgány činné v trestnom konaní sa dostávajú čoraz bližšie k pravde,“ podotkol s tým, že sa systematicky odkrýva korupčná chobotnica, ktorá za bývalých vlád siahala na najvyššie miesta. Tvrdí, že práve vtedy sa kauzy zametali pod koberec a vyšetrovatelia dostávali pokyny, čo majú a nemajú vyšetrovať.

„Krušné ťažké časy sa nekončia. Napriek tomu, že očistný proces je bolestivý a mimoriadne náročný, nepoľavíme a budeme aj naďalej poctivo pracovať, aby sa spravodlivosť v krajine neskloňovala len pred voľbami, ale aby bola pravidelnou súčasťou našich životov,“ uviedol Mikulec s tým, že mafiánske štruktúry v štáte sa nedajú odstrániť zo dňa na deň.

Podľa neho je práve súčasná opozícia, expremiéri Robert Fico a Peter Pellegrini, zodpovedná za nespravodlivosť a korupčné mafiánske praktiky, ktoré vytvorili systém, kde sa financie prerozdeľovali podľa politickej príslušnosti a „do vačku“.

Chôdza splnila účel i keď Mikulec ostáva

Minister vnútra napokon vo funkcii ostáva. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho neodvolali. Pri hlasovaní o vyslovení nedôvery ministrovi bolo zo 136 prítomných poslancov 52 za a 69 proti, 14 poslanci sa zdržali a jeden nehlasoval. Mikulec po hlasovaní poďakoval za prejavenú dôveru. Podľa vlastných slov nevie o tom, že by mohol existovať nejaký diskreditujúci materiál o jeho osobe.

Za dôležité označil to, aby mohol ďalej pracovať a vyjadril podporu policajtom, vyšetrovateľom a sudcom. „Čaká nás veľa práce,“ podčiarkol s tým, že nielen v Policajnom zbore, ale aj v ďalších zložkách rezortu. Odmietol, že by mal priamo riadiť konkrétnych vyšetrovateľov a zasahovať im do práce.

Predkladateľ návrhu Fico reagoval, že schôdza splnila účel. Kritizoval, že nikto nevyvrátil ich obvinenia voči ministrovi. Dodal, že koalícia sa bála pokračovať v schôdzi. Hlasovanie podľa neho ukázalo, že Mikulec nemá podporu celej vládnej koalície, keďže sa nemôže pochváliť ani nadpolovičnou väčšinou parlamentu.

Chýba podpora

Mikulca podporila väčšina vládnej koalície, viacerí poslanci z klubu Sme rodina sa však zdržali. Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že spolu s kolegami nie sú bezvýhradne presvedčení o tom, že všetko v súvislosti s pôsobením Mikulca je v poriadku.

„To, že sme sa zdržali, berte ako signál, že máme nejaké výhrady,“ povedal po hlasovaní. Líder OĽANO Igor Matovič podľa vlastných slov ľudsky rozumie postupu a postoju poslancov Sme rodina. Hovorí, že je „poznačený“ zatknutím bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorý je bratom predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského a manželom poslankyne Adriány Pčolinskej.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…