Domov Ekonomika Pohonné látky mierne roztočili infláciu

Pohonné látky mierne roztočili infláciu

0
0

Cenová hladina sa v júni na Slovensku mierne zvýšila. Dôvodom sú rozkolísané ceny ropy na svetových trhoch, ktoré zdražujú benzíny a naftu. V medziach normy držali infláciu klesajúce ceny predtým drahých leteniek. Ekonómovia predpokladajú, že koncom roka sa rast cien spomalí na dve percentá, teda na úroveň, ktorá je podľa Európskej centrálnej banky zdravá.

Ceny na Slovensku rástli minulý mesiac zas o niečo rýchlejšie. Kým v máji sa priemerná cenová hladina tovarov a služieb na Slovensku zvýšila medziročne o 2,6 percenta, v júni to bolo až 2,8 percenta.

Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Najviac zdražela doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Zdraženie sa tu pohybovalo v priemere od 4,8 do 6,5 percenta.

O vyše tri percentá zdraželi aj služby reštaurácií a hotelov, o niečo menej rekreačné služby a kultúra. Za alkohol sme si minulý mesiac priplatili medziročne o vyše dve percentá.

Ropa stále pôsobí

„Hlavným ťahúňom júnového zrýchlenia inflácie boli ceny pohonných hmôt, v ktorých ešte doznieval májový rast cien ropy na svetových trhoch.

Cena ropy v júni sa už síce stabilizovala, v porovnaní s májom dokonca mierne klesla, ceny benzínu a nafty však na vývoj ceny ropy reagujú s miernym oneskorením, a tak v júni ešte prevážil efekt silného rastu cien ropy z úvodu mája,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ceny pohonných látok dosiahli podľa analytikov Národnej banky Slovenska minulý mesiac pravdepodobne svoj vrchol. „Ich dynamika by mala spomaľovať a tlmiť infláciu,“ uvádzajú v komentári analytici centrálnej banky.

Ceny pohonných látok sú ovplyvňované najmä vývojom cien ropy na komoditných trhoch. Tá je v posledných mesiacoch vysoko volatilná, čo znamená, že jej cena sa prudko mení, raz rastie, inokedy klesá.  To podľa Národnej banky predstavuje z pohľadu budúceho vývoja celkovej cenovej hladiny značné riziko.

Pridali sa plyn aj elektrina

Nie je to len ropa, čo v posledných mesiacoch poriadne podkúrila inflácii na Slovensku. Za ostatné mesiace výrazne zdražel na medzinárodných komoditných trhoch plyn aj elektrická energia.

„Táto komodita predstavuje aktuálne približne 30 percent ceny elektrickej energie a 50 percent ceny plynu pre domácnosti. To vytvára riziko pre nárast ich spotrebiteľských cien začiatkom roka 2019,“ konštatujú analytici Národnej banky.

Inflácia, napriek tomu, že bola v júni relatívne vysoká, bola predsa len o niečo nižšia ako očakávali analytici. „Nižšia inflácia v júni 2018 v porovnaní s predpokladmi súvisela s efektom cien leteniek z predchádzajúceho mesiaca, ktoré v máji výrazne poklesli po markantnom raste v apríli,“ uvádza sa v analýze Národnej banky. Ceny leteniek stúpli v apríli o 45 percent. V máji zas klesli o 27 percent.

Platy a dopyt zvýšia ceny

Koršňák si myslí, že už tento mesiac by sa mala inflácia zmierniť, a to pre sezónne vplyvy, ktoré spôsobia zníženie cien potravín. Pre leto je totiž charakteristické, že klesajú najmä ceny zeleniny a ovocia, ktoré má práve v letných mesiacoch svoju sezónu.

Mierne by podľa neho mali zlacnieť aj pohonné hmoty, čo je dobrá správa najmä pre dovolenkárov. To, čo bude tlačiť na rast cien sú rastúce platy a z toho vyplývajúce vyššie nákupy domácnosti. Všeobecne totiž podľa ekonomickej teórie platí, že vyšší dopyt spôsobuje vyššie ceny.

„V závere roka by sa spomaľovanie medziročnej inflácie malo zintenzívniť pod vplyvom silného bázického efektu u cien masla a vajec. Celková inflácia by sa tak mala spomaliť smerom k úrovni dvoch percent na konci roka,“ predpokladá ekonóm Koršňák.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…