Domov Zahraničie Pokrok vo vyšetrovaní zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb

Pokrok vo vyšetrovaní zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb

0
0

Minulý týždeň sa špeciálnemu volieb vyšetrovaciemu tímu, ktorý sa zameriava na odhalenie prepojenia ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb 2016, vedenému Robertom Muellerom, podarilo pokročiť pri odhaľovaní spleti informácií a dezinformácií.

Robert Mueller má možnosť spochybniť jednu z kľúčových osobností v celej kauze a to bývalého šéfa volebnej kampane Donalda Trumpa, Paula Manaforta.

Ten práve minulý týždeň priznal svoju vinu v dvoch bodoch obžaloby a dohodol sa na ďalšom vyšetrovaní. Manafort doteraz odmietal spolupracovať.

Body, v ktorých Manafort priznal vinu

Práve dohoda Manaforta s Muellerom mu pomôže vyhnúť sa veľmi dlhému procesu, ktorý by bol zároveň pre neho aj veľmi finančne náročný.

Priznanie je k bodom obžaloby o podpore proruského prezidenta Viktora Janukovyča je výmenou za vyhnutie sa procesu, avšak musí plne, pravdivo, úplne a otvorene spolupracovať s vyšetrovateľmi vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016.

Čo prinútilo Paula Manaforta k priznaniu

Séria súdnych procesov odhalila bankové a daňové podvody Manaforta, kedy ho uznali vinným v 8 z 18 bodov obžaloby, za čo mu hrozí až 10 rokov odňatia slobody.

Vďaka dohode s Muellerom zvyšné body obžaloby, za ktoré mohol dokopy dostať až 80 rokov vo väzení, už nie sú v hre, medzi inými aj sprisahanie proti Spojeným štátom americkým.

Čo očakáva Mueller za túto dohodu

Podľa analytikov sa očakáva, že získa relevantné dokumenty, ktoré budú svedčiť o všetkých konaniach a dokonca o účasti na tajných činnostiach Ruska pri amerických prezidentských voľbách v roku 2016.

Mueller očakáva, že získa odpovede najmä o kontroverznej dokumentácii, ktorú zostavil bývalý britský špión Christopher Steel a v ktorej sa hovorí, že Manafort pripravil sprisahanie medzi volebnou kampaňou Donalda Trumpa a Ruskom.

Reakcia prezidentskej kancelárie

Na tieto udalosti samozrejme zareagovala aj kancelária prezidenta, kedy sa vyjadrili, že Manafortove obvinenia s kampaňou nesúvisia. Celkovo Trump dlhodobo odmieta svoju spoluúčasť s tým, že všetky činnosti uskutočnil Manafort ešte predtým ako oficiálne začal pracovať ako šéf volebnej kampane Donalda Trumpa.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …