Domov Zahraničie VIDEO: Polarizácia spoločnosti v Poľsku priniesla vraždu politika

VIDEO: Polarizácia spoločnosti v Poľsku priniesla vraždu politika

0
0

Tisíce Poliakov sa počas uplynulého víkendu rozlúčilo so zavraždeným primátorom mesta Gdansk, ktorý začiatkom minulého týždňa podľahol bodným zraneniam útočníka.

Po brutálnej vražde aktívneho politika zostala poľská spoločnosť paralyzovaná a ohromená. Tisíce Poliakov sa prišli rozlúčiť s primátorom mesta, ktorého zavraždili počas charitatívnej akcie.

Tento čin vyvolal varovania viacerých poľských a zahraničných politikov pred nebezpečenstvom rastúcej atmosféry nenávisti a polarizácie v spoločnosti.

Útok, ktorý otriasol Poľskom

Dňa 13. januára tohto roka sa Pawel Adamowicz snažil osloviť ľudí prostredníctvom charitatívnej akcie, no počas slávnostného večera bol bodnutý do hrude útočníkom.

Napriek úsiliu lekárov však Pawel Adamowicz zomrel nasledujúci deň popoludní vo veku 53 rokov. Adamowiczov útočník bol identifikovaný ako Sgtefan Wilmont, ktorý bol už predtým viackrát trestaný.

Po čine vyhlásil, že je to pomsta za jeho falošné uväznenie počas vlády dnes opozičnej strany Občianska platforma.

Paweł Bogdan Adamowicz

Paweł Bogdan Adamowicz bol poľským právnikom a najmä politikom, ktorý mal blízko k opozičnej strane Občianska platforma, i keď pôsobil vo funkcii primátora mesta Gdansk ako nezávislý.

Jeho zmýšľanie bolo progresívne a liberálne, verejne sa hlásil k podpore prisťahovalectva a tiež bojoval za práva menšín.

Reakcie na vraždu Adamowicza

Prezident Andrzej Duda vyhlásil v deň pohrebu štátny smútok. Sám predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bol činom zhrozený a vyjadril veľký smútok z ohavného činu.

Aj Európsky parlament si uctil jeho pamiatku minútou ticha. Reakcie prichádzali zo všetkých strán sveta ako zo západu aj z východu, viacerí politici hovorili o potrebe otvorenej a slobodnej demokracie, ktorá jediná môže priniesť zmier v spoločnosti.

S primátorom sa lúčili tisíce ľudí.

Reakcie poľskej verejnosti

Nateraz neexistuje žiadny priamy dôkaz, okrem vyhlásenia útočníka, ktorý by naznačoval, že vražda bola politická, no viacerí poľskí politici sa vyjadrujú, že atmosféra nenávisti, ktorú vyvoláva súčasná vládna strana, mierovému spolužitiu nenapomáha.

Hovoria o polarizácii spoločnosti, ktorá napomáha radikálnym krokom ako bol aj tento. Pohrebu, ktorý sa uskutočnil koncom minulého týždňa, sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, viac ako 300 poľských starostov a primátorov, či poľských národných ale aj európskych politikov.

Video zachytilo útok šialenca

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…