Domov Slovensko Policajná inšpekcia zadržala vyšetrovateľov z kauzy Očistec

Policajná inšpekcia zadržala vyšetrovateľov z kauzy Očistec

0
0

Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) zadržal v pondelok niekoľko vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z kauzy Očistec i svojho vlastného šéfa. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to považuje za pokračovanie snáh o zastrašovanie vyšetrovateľov.

ÚIS vyšetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí. V tejto súvislosti bol na podmienečný trest odsúdený Csaba Dömötör. Obvinení sú aj takáčovec Matej Z. i podnikateľ Peter P. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz v júli pozastavil činnosť vedúcej špecializovaného tímu ÚIS Diany Santusovej.

Činnosť tímu, ktorý prešetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí, pozastavená nie je. Vyšetrovatelia z kauzy Očistec ešte v závere mája vyjadrili znepokojenie nad útokmi, ktoré sa voči nim vedú.

Uviedli, že ich vnímajú ako pokus o zastrašovanie i snahu o diskreditáciu, s úmyslom zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Upozornili, že pri vyšetrovaní postupujú striktne podľa zákona.

Obvinení z ovplyvňovania výpovedí

V pondelok šokovala verejnosť informácia o zadržaní viacerých z nich. Voči Jánovi Č. a Pavlovi Ď. bolo vznesené obvinenie z trestnej veci tzv. ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

„Som skutočne znepokojený tým, čo sa deje. Vnímam to ako ďalšiu účelovú akciu po tom, ako za záhadných okolností unikol z NAKA realizačný návrh na päticu mien za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny,“ povedal minister Mikulec s tým, že ho neprekvapuje, že prípad dozoruje krajská prokuratúra, „ktorá účelovo obvinila aj policajného prezidenta“. Dodal, že každým dňom rastie jeho presvedčenie o špinavých hrách v pozadí.

Zadržali vlastného šéfa

No a to nebolo na pondelok všetko. Ešte v ten istý deň zadržala inšpekcia aj svojho vlastného šéfa. Túto funkciu dočasne vykonával Peter Scholz.

Roman Mikulec deklaroval, že hoci nemá trestnoprávne kompetencie na zvrátenie tohto postupu, využije svoje zákonné oprávnenia, aby „ani takéto nekalé praktiky neodradili slušných policajtov a vyšetrovateľov pokračovať v odhaľovaní korupcie a iných zločinov“.

„V medziach Ústavy SR garantujú zákonnosť trestného konania orgány prokuratúry, to je fakt, ktorý nemôže zvrátiť ani minister vnútra v prípade, že vníma Slovenskú republiku ako právny štát. Udalosti posledných dní a najmä toho dnešného však samy radikálne spochybňujú tento predpoklad. Preto vyjadrujem nesúhlas s postupom uplatňovaným pracovníkmi ÚIS a KP v Bratislave,“ uviedol minister vnútra.

Očistec

NAKA v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta B. mala pozostávať z 18 osôb. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor G. či exriaditeľ NAKA Peter H. Voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. sa už vedie súdny proces.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…