Domov Slovensko Polícia vykopla dvere ďalšiemu bývalému kolegovi

Polícia vykopla dvere ďalšiemu bývalému kolegovi

0
0

Polícia minulý piatok zasahovala u ďalšieho bývalého vysoko postaveného policajného činiteľa. Zásahová jednotka dvere tentoraz vyvalila na byte ešte nedávneho šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana, ktorý sa v tom čase nachádzal v zahraničí.

V piatok okolo piatej ráno zasahovalo policajné komando v Poprade, v byte dnes už bývalého šéfa NAKA. Branislav Zurian odišiel z pozície šéfa kriminálnej agentúry na vlastnú žiadosť len týždeň pred policajným zásahom. O uvoľnenie zo služobného pomeru požiadal k 15. máju. Odišiel z postu a tiež z polície.

Nevie z čoho je obvinený

Už vtedy bolo známe, že ho vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá ho teraz aj obvinila. Z čoho, to v piatok ani samotný Zurian nevedel. V čase zásahu sa totiž nachádzal v zahraničí.

„Vyšetrovateľ mi povedal, že som obvinený. Netuším z čoho. Ani môjmu advokátovi to nepovedal,“ uviedol Zurian pre Plus7dni.sk s tým, že akonáhle obdrží výsledok negatívneho PCR testu, vráti sa na Slovensko. V pondelok ráno sa už mal podľa vlastných slov hlásiť na polícii a vypovedať vo veciach, ktoré sú mu kladené za vinu.

Podľa informácií, ktoré publikovali viaceré médiá, by sa obvinenie malo týkať zneužitia právomocí verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Toho sa mal konkrétne dopustiť, keď prezradil utajované skutočnosti vtedajšiemu námestník Slovenskej infomačnej služby (SIS) Borisovi Beňovi.

Ten mal na základe týchto informácií varovať exšéfa kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa, že ho polícia chce zadržať. Beňa aj Makó sú aktuálne taktiež obvinenými a s políciou spolupracujú.

Má v tom byť aj Matovič

Spravodajský portál Topky.sk ešte v stredu (19. 5.) informoval, že Zurian vo februári podal na kajúcnika Beňa trestné oznámenie za krivé obvinenia a krivú výpoveď. Podnet sa mal týkať práve výpovedí Beňu, podľa ktorých Zurian vynášal tajné informácie.

V trestnom oznámení mal Zurian uviesť aj to, že presun Ľudovíta Makóa do SIS riešil aj bývalý premiér. Bývalý predseda vlády SR a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) odmietol, že by intervenoval za presun bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Makóa do SIS.

„Nemám s tým nič spoločné,“ uviedol Matovič. Podľa trestného obvinenia Zuriana mal Matovič chcieť presunúť Beňu do SIS v tichosti, aby bez kriku a dobrovoľne uvoľnil miesto riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy.

ano, TASR, foto: TASR/Pavol Zachara  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…