Domov Ekonomika Polícia zasahovala v Mochovciach

Polícia zasahovala v Mochovciach

0
0

Na viacerých miestach v areáli Jadrovej elektrárne Mochovce a v Bratislave zasahovala v utorok NAKA. Išlo o akciu špecializovaného tímu Elektro s krycím názvom „Požiar“. Polícia zaisťovala veci dôležité pre trestné konanie v prípade obzvlášť závažného zločinu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Vyšetrovateľ NAKA vedie trestné stíhanie v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne.

Skutok sa týka dodania systémov protipožiarnej signalizácie, komponentov, zariadení a prác spojených s prevádzkou elektrárne.

Podľa doterajších zistení malo dôjsť k postupnému navyšovaniu ceny diela viacerými dodatkami pôvodnej zmluvy z dohodnutej maximálnej ceny diela 3,9 milióna eur na súčasných takmer 25 miliónov eur.

Tento hrubý nepomer predstavuje faktické navýšenie o viac ako 600 percent. Vyšetrovatelia sa preto budú podrobne zaoberať podozreniami z neodôvodneného navýšenia zmluvnej ceny, vrátane možných duplicitných platieb, v úzkej súčinnosti so znalcami.

Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú Atómovú elektráreň Mochovce, s políciou spolupracujú aj v tomto prípade.

„Slovenské elektrárne poskytujú policajným orgánom plnú súčinnosť v záujme riadneho vyšetrenia všetkých podozrení, vrátane úplného prístupu k požadovanej dokumentácii, dátam a informačným systémom,“ uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Sulík: Treba to vyčistiť

Minister hospodárstva Richard Sulík policajnú raziu v Mochovciach privítal. Tvrdí, že mohla prísť už skôr.

„Treba to vyčistiť. Nastúpili sme do vlády s tým, že budeme bojovať proti korupcii a toto je jeden zo spôsobov,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii s tým, že detaily zásahu prezrádzať nebude, aby neohrozil samotné vyšetrovanie.

„Považujem to ale za mimoriadne potrebné pre Slovenské elektrárne, aby vyšetrovanie nie len tohto dnešného prípadu, ale aj všetkých ďalších, prebehlo čím skôr,“ dodal.

Špecializovaný tím naďalej intenzívne pracuje a vykonáva potrebné úkony na preverenie všetkých podozrení týkajúcich sa dostavby tretieho a štvrtého bloku elektrárne.

O ďalšom postupe tímu bude polícia informovať hneď, ako to procesná situácia umožní.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…