Domov Slovensko Politickým stranám priškrtia rozpočty

Politickým stranám priškrtia rozpočty

0
0

Novela zákona o volebnej kampani, ktorú poslanci prerokovali v skrátenom režime na poslednej schôdzi pred letnými prázdninami, upraví financovanie politických strán. Osem mesiacov pred voľbami tak politické strany musia dať svoje financie do poriadku.

Novela zákona o volebnej kampani výrazne ovplyvní predvolebnú kampaň, keďže zavádza finančný strop na prijaté dary i zvýšila pokuty za porušenie pravidiel vedenia kampane.

Strany budú musieť financovanie kampaní prispôsobiť na nové podmienky, a to len pár mesiacov pred parlamentnými voľbami. Nečudo, že niektoré politické strany s ňou majú problém.

Prekáža im najmä rýchly proces predkladania novely zákona pri takto dôležitej téme. Hovorili o tom, že osem mesiacov pred voľbami je takáto zmena neférová.

Predseda vlády však nevidí dôvod na rozruch. „Myslím si, že osem mesiacov pred voľbami nie je taká dramatická vec, aby sa na to niekto nestihol adaptovať,“ vyslovil sa Peter Pellegrini.

Novela zákona o volebnej kampani

Novela, ktorá bola prerokovaná v skrátenom režime, stanovuje, že politické strany budú môcť počas jedného volebného obdobia do NR SR prijať najviac 3 500 000 eur z darov, pôžičiek, úverov či príspevkov členov strany.

Takisto sa stanovila suma 10 000 eur, ktorá je hranicou pre členský príspevok jedného člena strany v období jedného roka. Upravené sú i sankcie za porušenie volebného moratória, či pochybení vo volebnej kampani.

Zrušená je i účasť tretích strán vo volebnej kampani, ktoré podporovali politické strany a obohacovali ich rozpočet, no vo finále neboli prostriedky používané na činnosť politických strán.

Nie je to fér

Mimoparlamentná strana Spolu si však myslí, že takáto rýchla zmena pravidiel v priebehu 24 hodín je neférová a podľa neho ide o obavy vládnej koalície, ktorá sa bojí rastúcej konkurencie.

„Je prejavom strachu pána Fica, Danka a Bugára, že ich politická kariéra sa končí. Ale zmenu a nástup novej politiky sa im takýmto ťahom nepodarí zastaviť,“ povedal predseda Spolu, Miroslav Beblavý.

Pričom zdôraznil, že už dnes je transparentný účet účinným prostriedkom, ako preukázať, že strana nie je financovaná jedným zdrojom.

Danko vidí v politike biznis

Najväčší problém politiky je, podľa predsedu parlamentu Andreja Danka, personálne a majetkové prepojenie strán s oligarchami. Politika by podľa neho nemala byť o investícii a práve táto novela má celé financovanie politickej strany stransparentniť.

„Tento zákon nie je proti niekomu, je za niečo,“ povedal Danko. „Verím, že tak to bude vnímať aj Andrej Kiska, že máme súťažiť hodnotami, programom a nie peniazmi,“ dodal predseda NR SR.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pýtal jedlo na letisku, dnes je z neho jeden z najlepších futbalových obrancov

Futbalový obranca Pepe dosiahol počas hráčskej kariéry mnoho úspechov, no dodnes si pamätá…