Domov Zahraničie Poľsko obvinilo zo špionáže čínskeho zamestnanca Huawei

Poľsko obvinilo zo špionáže čínskeho zamestnanca Huawei

0
0

Aj v januári tohto roku vyšli na povrch nové skutočnosti, ktoré spoločnosť Huawei netešia a vystavujú ďalšiemu podozreniu z úmyselnej špionáže pre čínsku vládu v iných krajinách sveta.

Podozrenia zo špionáže začali pred približne rokom, keď prezident spoločnosti Huawei pre americký obchod Richard Yu nepriamo prezradil, že firma Huawei je sklamaná, že nezískala žiadne veľké vládne zákazky, ktoré zaisťujú prenos údajov v USA.

Následne koncom roka 2018 boli finančný riaditeľ spoločnosti Huawei ako aj dcéra zakladateľa spoločnosti zatknutí v Kanade na žiadosť americkej vlády z dôvodu, že spoločnosť porušila obchodné sankcie voči Iránu.

Odvtedy sa podozrenia na špionáž množia a Spojené štáty americké presadzujú aj u svojich spojencov vo svete, aby ukončili obchodovanie s firmou Huawei, ktorá predstavuje bezpečnostné riziko.

Situácia v Poľsku bola zjavne kritická

Začiatkom tohto roka boli zatknutí za špionáž čínsky manažér spoločnosti Huawei v Poľsku Wang Wej-ťing a tiež bývalý poľský spravodajský dôstojník Piotr D., ktorý pracoval v spoločnosti Orange, ktorá spolupracovala s Huawei na zavedení ďalšej generácie 5G mobilných sietí v Poľsku.

Následne poľskí bezpečnostní experti prehľadávali kancelárie spoločnosti Huawei a Orange a zadržali dokumenty a rôzne elektronické zdroje. Boli tiež prehľadané aj ich vlastné domácnosti.

Sieť 5G ako nový fenomén

Za problematické sa uvádza najmä zavádzanie siete 5G, cez ktorú budú v budúcnosti prechádzať veľké objemy dát. V technologickom riešení bola doteraz veľmi úspešná najmä spoločnosť Huawei.

Svet zareagoval už dávnejšie

Niektoré európske krajiny nasledovali USA a začali skúmať, či používanie technológií spoločnosti Huawei môže krajinu vystaviť nebezpečenstvu.

Spoločnosť Huawei bola v Spojených štátoch amerických zablokovaná už v roku 2012, keď správa Výboru pre spravodajské služby zistila, že používanie technológií spoločnosti by mohlo predstavovať pre krajinu bezpečnostné riziko.

Po ročných pochybenostiach o férovosti správania už aj francúzsky Orange vylúčil produkty Huawei zo svojej základnej siete 5G a tiež aj nemecká spoločnosť Deutsche Telekom oznámila, že prehodnocuje nákup zariadení od spoločnosti Huawei.

Reakcia z oficiálnych miest

Podľa oficiálnych správ od vyšetrovateľov z Poľska, bezpečnostné zložky oboch zatknutých sledovali už dlhší čas. Oficiálne boli obvinení z toho, že vykonávali špionážnu činnosť proti Poľsku.

Ak budú odsúdení, muži môžu stráviť vo väzení až 10 rokov. Spoločnosť Huawei po prevalení obvinenia okamžite prepustila Wang Wej-ťinga.

Ako uviedli v oficiálnom vyjadrení, takéto konanie je v rozpore s politikou spoločnosti a škodí jej reputácii, spoločnosť sa vyhradila voči jeho konaniu, pričom uviedla, že konal na vlastnú päsť.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Rast cien je najnižší od roku 2017

Ceny tovarov a služieb budú v nasledujúcich mesiacoch medziročne vyššie. Avšak tempo zdraž…