Domov Zahraničie Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru

Poľsko odstúpi od Istanbulského dohovoru

0
0

Poľsko je dlhodobo európskymi partnermi kritizované za prijímanie zákonov, ktoré oslabujú právny štát. Najnovšie dávajú Poliaci opäť priestor na kritiku. Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro totiž minulý víkend oznámil, že odstúpi od európskej dohody zameranej proti násiliu páchanému na ženách.

Dokument, známy ako Istanbulský dohovor, je podľa poľského ministra spravodlivosti „škodlivý“, pretože vyžaduje, aby školy učili deti o „gender“.

Dodal zároveň, že reformy, ktoré krajina zaviedla v uplynulých rokoch, predstavujú pre ženy dostatočnú ochranu.

Poľsko podľa vyjadrenie Zbigniewa Ziobra začalo proces formálneho odstúpenia od dohody hneď v pondelok.Poľská vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám. Podľa Ziobra dokument porušuje práva rodičov a „obsahuje prvky ideologickej povahy“.

Proti plánom konzervatívnej vlády protestovali tisícky ľudí vo Varšave, Vroclave, Čenstochovej a ďalších poľských mestách.

Slovensko je tiež proti dokumentu

Jednou z krajín, v ktorých vytvára Istanbulský dohovor spoločenské pnutie je aj Slovensko. Hoci za našu krajinu dohovor v roku 2011 podpísala vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, Slovensko ho doteraz neratifikovalo.

Minulý rok poslanci parlamentu prijali uznesenie, ktoré predložila SNS, na základe ktorého by Slovensko nemalo pokračovať v ratifikácii tohto dokumentu.

Podľa konzervatívnych politikov je totiž tento dokument v rozpore s Ústavou SR.

Islanbulský dohovor

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia“ s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách. Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozeným násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Každá piata rodina nemá rezervu ani na mesiac

Koronakríza prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina v súčasnosti nemá rezervu už…