Domov Zahraničie Poľsko schválilo kontroverzné zákony

Poľsko schválilo kontroverzné zákony

0
0

Poľsko je už dlhšie kritizované za kontroverzné zákony, ktoré obmedzujú demokratické princípy. Najviac kritiky však vyvoláva reforma súdnictva, ktorú negatívne vníma aj samotná Európska únia.

Na protest proti prijatým zákonom z dielne vládnej strany Právo a spravodlivosť o reforme súdnictva minulý týždeň rezignoval zo svojej funkcie šéf poľskej Národnej súdnej rady Dariusz Zawistowski. Podľa jeho vyjadrení tieto zmeny porušujú ústavu.

Nové zmeny začali platiť tento týždeň

Zmeny, ktoré boli prijaté, dávajú možnosť poľskému parlamentu voliť členov Národnej súdnej rady, čo podľa opozície a kritikov obmedzujú nezávislosť celého súdnictva.

Nové zákony umožnia zákonodarcom zvoliť členov rady a tiež aj predčasne ukončiť ich volebné obdobie.

Reakcie sudcovských organizácií

Protesty zo strany poľskej právnej obce sú však väčšie, viaceré organizácie vyzývajú, aby sudcovia, počas fungovania týchto nových zákonov, nekandidovali na uvoľnené pozície v Národnej súdnej rade.

Súčasná vládna strana Právo a spravodlivosť však argumentuje, že tieto zmeny sú nevyhnutné na to, aby sa sudcovská obec zbavila komunistickej minulosti.

Reakcia EÚ voči prijatým zmenám

EÚ už v decembri kritizovala schválené zákony. Brusel označil schválené reformy za systémovú hrozbu pre politické princípy a demokratické zásady v Poľsku.

V decembri minulého roka začala disciplinárne konanie voči Poľsku. Článok 7 Lisabonskej zmluvy umožňuje Európskej komisii konanie, ktoré by mohlo viesť k sankciám a aj pozastaviť hlasovacie práva Poľska.

Národná súdna rada

Národná súdna rada je verejnoprávnym orgánom v Poľsku, ktorá je zriadená podľa článkov 186 a 187 poľskej ústavy. Medzi hlavné kompetencie patrí rade zodpovednosť za nomináciu sudcov a tiež kontrolovať etické sťažností voči právnikom, v podstate dohliadal na súdnu nestrannosť. Národná súdna rada má 25 členov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…