Domov Zahraničie Poľsko v parlamentných voľbách posilnilo Kaczynského stranu

Poľsko v parlamentných voľbách posilnilo Kaczynského stranu

0
0

Poliaci volili minulú nedeľu svojich zástupcov do parlamentu, do oboch jeho komôr, Sejmu aj Senátu. Voľby podľa očakávaní vyhrala strana Jaroslawa Kaczynského Právo a spravodlivosť.

Počas ostatných poľských parlamentných volieb mohlo prísť svoj hlas odovzdať cez viac ako 30 miliónov Poliakov. Prieskumy verejnej mienky odhadovali posilnenie súčasnej vládnej strany Právo a spravodlivosť, čo konečné výsledky aj potvrdili.

Nie však úplne, v Senáte vládna strana stratila a opozícia tak môže počas nasledujúceho funkčného obdobia spomaliť rozhodnutia vlády, nie ich však obmedziť.

Volebný systém v Poľsku

Parlament Poľskej republiky má dve komory. Hornú komoru tvorí Senát so 100 senátormi a dolnú komoru tvorí Sejm, ktorý pozostáva zo 460 poslancov. Volebné obdobie oboch komôr je 4 roky.

Sejm je volený pomerným volebným systémom a na vstup do parlamentu je potrebné získať 5% hlasov voličov, pričom počet poslancov v každom z volebných obvodov je úmerný počtu obyvateľov ich volebného obvodu. Sejm môže senát vždy prehlasovať.

Predvolebná kampaň

Vládna strana sa vo svojej volebnej kampani snažila vykresliť ako obhajkyňa sociálneho štátu, ktorý je postavený na veľkorysých priamych dotáciách v rámci rôznych sociálnych balíčkoch.

Druhou témou predvolebnej kampane bola LGBT agenda, kedy vládna strana Právo a spravodlivosť využila práve túto tému na aktivizáciu svojej podpory.

Tradične konzervatívne Poľsko a jeho občania vnímajú akékoľvek zjemňovanie tejto politiky veľmi citlivo. Kaczynski preto jednoznačne počas kampane hral na túto tému a odsúdil homosexualitu ako ideológiu a hrozbu pre poľskú spoločnosť.

Predvolebné odhady sa nemýlili

Podľa konečných výsledkov volieb prišlo k potvrdeniu predvolebných odhadov, ktoré hovorili o jednoznačnej výhre Kaczynského strany. Opozičnej Občianskej koalícii sa nepodarilo získať dosť hlasov na jeho porazenie.

Experti tvrdia, že jednoznačné víťazstvo strany Právo a spravodlivosť jej dáva mandát na pretvorenie Poľska na ich konzervatívny obraz, pričom budú tiež ďalej pokračovať v presadzovaní svojho programu radikálnych reforiem aj v takých oblastiach, ako sú médiá v súkromnom vlastníctve.

Víťazstvo Kaczynského a vstup krajnej pravice do parlamentu

Právo a spravodlivosť jednoznačne vyhrala, keď získala skoro 44 percent hlasov z pôvodných takmer 38 v minulých voľbách a dokopy tak ovládne Sejm s 239 poslaneckým mandátmi.

V Senáte získala viac ako 44,5 percenta hlasov. Do poľského parlamentu sa po prvýkrát dostala aj strana Konfederácia Sloboda a nezávislosť, ktorá je považovaná za krajne pravicovú stranu a prekročila hranicu takmer 7 percent odovzdaných hlasov.

Občianska koalícia, ktorá sa sformovala voči Kaczynského politike, získala niečo cez 27 percent hlasov, no jej kampaň bola nevýrazná a najmä negatívne zameraná, čo ľudia nevidia radi a to sa odrazilo aj na samotnom jej výsledku.

Prečo rastie podpora Kaczynského strany?

Politológovia hovoria o viacerých premenných podpory Kaczynského strany, ktorá pozostáva nielen z neefektívnej opozície a jej neschopnosti presvedčiť nových voličov k ich podpore.

Práve dobrá ekonomická kondícia krajiny umožnila vládnej strane rozdávať svojim občanom rôzne sociálne balíčky. No a tí pripisujú tieto získané výhody práve tejto strane, za ktoré sú ochotní aj prižmúriť oko nad kritikou zo strany EÚ, či radikálnymi reformami.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …