Domov Slovensko Pomáhalo Slovensko pri únose?

Pomáhalo Slovensko pri únose?

0
0

O Slovensku sa vo svete opäť hovorí. A tak ako to bolo po vražde investigatívneho novinára so snúbenicou, opäť nie v dobrom. Naša krajina sa tentoraz „vďaka“ diplomatickej pomoci zamiešala do medzinárodného škandálu.

Nemecké médiá informovali o tom, že naša krajina mohla pomôcť vietnamskej tajnej službe pri únose bývalého vietnamského štátneho funkcionára odsúdeného na doživotie, ktorý sa od roku 2016 zdržiaval v Nemecku, kde žiadal o azyl.

Vietnamcom sme totiž v čase únosu požičali vládny špeciál, čo je podľa nášho rezortu vnútra bežná prax v diplomatických stykoch.

Zisťujú, čo sa stalo

Celý prípad je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva a štátne orgány o ňom príliš neinformujú s odvolaním, že sa snažia zistiť viac podrobností. „Ministerstvo vnútra komunikuje aj s vietnamskou stranou, aby sa overilo zloženie delegácie a či nebol na palube niekto, kto sa vydával za niekoho iného.

Bol by som nerád, aby bolo zase vrhnuté zlé svetlo na Slovensko,“ vyhlásil premiér Peter Pellegrini v diskusnej relácii televízie Markíza.

Uniesli ho v čase štátnej návštevy

Trinh Xuan Thanha bol predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. Dvakrát ho odsúdili za doživotie pre korupciu. Do Nemecka utiekol ešte v roku 2016, kedy v krajine požiadal o azyl.

Odvtedy vyvíjali vietnamské bezpečnostné zložky neustále úsilie o to, aby odsúdeného muža dostali do Vietnamu. Podariť sa im to podľa informácií malo v júni 2017.

Podozriví z únosu sa mali presunúť z Prahy do Bratislavy požičaným automobilom, ktoré parkovalo pre vládnym hotelom Bôrik práve v čase, keď sa tu konalo stretnutie vysokopostavených vietnamskych a slovenských politikov.

Na stretnutí sa zúčastnili okrem iných aj vtedajší slovenský minister vnútra Robert Kaliňák, vietnamský minister verejnej bezpečnosti To Lam, ale aj generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu. Slovenská republika vietnamskej strane požičala vládny špeciál na cestu z Bratislavy do Moskvy.

Kaliňák neverí v zneužitie stretnutia

K celej situácii sa vyjadril aj vtedajší šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Ten tvrdí, že na celej verzii, ako ju priniesli nemecké médiá nesedí viacero vecí. Okrem iného na zozname cestujúcich nebolo meno tohto stíhaného občana.

Tiež si Kaliňák nevie predstaviť, že by oficiálna návšteva mohla byť zneužitá takýmto spôsobom. „Verím, že všetky okolnosti tohto prípadu vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom.

Inak pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom,“ napísal bývalý minister na svojom profile na sociálnej sieti.

ano, foto: mv

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…