Domov Slovensko Pompeo na turné stredoeurópskych krajín nevynechal ani Slovensko

Pompeo na turné stredoeurópskych krajín nevynechal ani Slovensko

0
0

Po tom, čo Slovensko minulý týždeň privítalo najsilnejšiu ženu Európy, Angelu Merkelovú, zavítal do nášho hlavného mesta aj šéf zahraničnej politiky Spojených štátov amerických Mike Pompeo.

Michael Richard Pompeo

Je ministrom zahraničných vecí v kabinete prezidenta Donalda Trumpa od 26. apríla minulého roka, kedy nahradil Rexa Tillersona. Pompeo prišiel na ministerstvo z postu riaditeľa americkej špionážnej agentúry CIA.

Je dlhoročným republikánom, patrí do frakcie známej ako Tea Party. V nej sa združujú priaznivci konzervatívnej politiky.

Nie iránskej jadrovej dohode, áno tradične silnému priateľstvu s Izraelom, áno rokovaniam so Severnou Kóreou, nie zatvoreniu Guantanáma a áno zmene režimu vo Venezuele – to sú pozície Pompea v zahraničnej politike.

Minister zahraničných vecí USA pricestoval na Slovensko v utorok z Budapešti. Navštívil pamätník Brána slobody v Devíne, kde si uctil položením venca pamiatku viac než 400 ľudí, ktorí v rokoch 1948 až 1989 zahynuli pri pokuse utiecť z ČSR do Rakúska.

Následne sa stretol s prezidentom Andrejom Kiskom, predsedom vlády Petrom Pellegrinim a následne aj so svojím slovenským kolegom Miroslavom Lajčákom.

Svoju návštevu v Bratislave ukončil diskusiou so slovenskými študentami na tému demokracie, slobody a víťazstva nad komunizmom pod názvom Odkaz roku 1989: Odvaha byť slobodní.

Podvečer odletel do Varšavy, kde jeho stredoeurópske turné skončilo. V rámci svojho turné po Európe navštívi Pompeo aj Brusel, kde bude s Federicou Mogherini hovoriť na tému zmien vo Venezuele a bezpečnosti v súvislosti s Iránom a Moskvou.

Poslednou zástavkou bude Reykjavík. Na prekvapenie mnohých v programe nie je Mníchov. Tam sa totiž koná prestížna bezpečnostná konferencia (15. až 17. februára), na ktorej sa spravidla zúčastňujú najzvučnejšie mená zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Rozhovorom vládli bezpečnostné otázky

Hlavnými témami rozhovorov naších najvyšších štátnych predstaviteľov s jedným z najlojálnejších členov Trumpovej vlády boli najmä bezpečnostné otázky, zahraničnopolitické témy ako vzťahy s Čínou a Ruskom, obranné otázky najmä v súvislosti s NATO, ale aj predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…