Domov Ekonomika Poskytovanie úverov sa má sprísniť

Poskytovanie úverov sa má sprísniť

0
0

Národná banka Slovenska chce sprísniť pravidlá poskytovania úverov. Do pripomienkového konania už totiž posunula návrh dvoch opatrení, ktoré sa týkajú úverovania.

Podľa predložených návrhov sa má znížiť počet úverov prevyšujúcich osemnásobok čistého ročného príjmu a pri úveroch na bývanie sa zmenia aj limity pre pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti.

Obmedzenie na základe príjmu

Prvé spomenuté opatrenie má postupne znížiť podiel úverov, ktoré by klientov v porovnaní s ich príjmom neprimerane zadlžili. Ide o úvery, pri ktorých celkový dlh, vrátane nového úveru, prevyšuje 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľov o úver.

Toto opatrenie sa podľa riaditeľky odboru retailových produktov v Poštovej banke Melindy Burdanovej prejaví najmä u klientov s nižšími príjmami. Nízkopríjmovým domácnostiam to môže zabrániť financovať svoje bývanie prostredníctvom úverov na bývanie.

Obmedzenie na základe hodnoty nehnuteľnosti

Druhé opatrenie sa týka snahy znížiť podiel nových úverov ktoré presahujú 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. V súčasnosti ich môže byť 40%. Od 1. júla 2018 sa tento podiel mierne zníži na 35 %.

Neskôr sa tento podiel bude ďalej postupne znižovať na 20 %. Okrem toho sa od 1. júla 2018 zruší možnosť poskytovať úvery nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti, a to vrátane úverov vo výške 100 % nehnuteľnosti.

Opatrenie sa prejaví podľa Melindy Burdanovej v nevyhnutnosti mať vlastné prostriedky vo výške aspoň 20 % z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. „Čo znamená, že sa zníži počet klientov, ktorí si budú môcť zaobstarať vlastné bývanie,“ uviedla pre portál vo Financiach.sk Burdanová.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…