Domov Slovensko Poslanci neschválili výročnú správu ombudsmanky

Poslanci neschválili výročnú správu ombudsmanky

0
0

Minulý týždeň predstavila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v parlamente výročnú správu za rok 2019. V pléne Národnej rady SR si ju bola osobne vypočuť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poslancom sa však správa nepozdávala a nevzali ju na vedomie. 

Ombudsmanka Mária Patakyová v stredu 13. mája členom zákonodarného orgánu priblížila, že Kancelária Verejného ochrancu práv (VOP) dostala v roku 2019 vyše 2 800 podaní, z toho bolo 2 100 podnetov.

VOP tiež zistila 130 porušení základných práv a slobôd v 104 podnetoch. V rámci vlastnej iniciatívy riešila kancelária desať podnetov.

Patakyová taktiež zdôraznila, že je dôležité zabezpečiť zo strany orgánov verejnej správy výraznejšiu ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva, detí, seniorov či menšín. Situácia sa v tejto oblasti podľa jej slov zlepšuje len veľmi pomaly.

Kritika správy

Správa Patakyovej sa poslancom príliš nepozdávala. Kritiku si vyslúžila najmä za to, že sa v nej až príliš venovala „dúhovým témam“ a nevenovala sa ochrane života ako takého.

Za to ju skritizovali najmä poslanci Smeru a ĽS NS. Vládni poslanci zas kritizovali, že sa vo veľkej miere venovala prieťahom v súdnych konaniach, avšak neuviedla žiadne odporúčania, ako tieto problémy riešiť.

Poslanecký zbor napokon správu ombudsmanky nevzal na vedomie. Zo 132 prítomných zahlasovalo za správu len 34 z nich, a to len poslanci SaS a Za ľudí.

Smer a ĽS NS spájajú sily

Odpoveďou na správu verejnej ochrankyne práv bolo oznámenie o vytvorení spoločnej platformy poslancov za Smer-SD Jána Podmanického a Mariána Kéryho a poslancov za ĽS NS.

Takzvaná platforma hodnotovej politiky by mala združovať konzervatívnych poslancov naprieč politickým spektrom. Vládni poslanci však na pozvanie byť jej súčasťou nereagovali.

VOP je hodná rešpektu

Ombudsmanku podporila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá uviedla: „Aj keď s jej zisteniami nemusia všetci poslanci súhlasiť, vypočuť si ich a vziať tieto informácie na vedomie, považujem za znak úcty voči ľuďom, ktorí sa na úrad ombudsmanky s dôverou obracajú.

Jej úrad, a predovšetkým títo ľudia, si bez ohľadu na ideologické preferencie poslancov úctu určite zaslúžia.“ Podľa hlavy štátu je rozsah riešenia podnetov od ľudí u ombudsmanky, ktorí sa v dôsledku činnosti štátnych orgánov ocitli v núdzi alebo im boli upreté práva, hodný rešpektu.

Podporu jej vyjadrili aj členovia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, pričom uviedli, že ich znepokojuje hlasovanie v parlamente.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…