Domov Slovensko Poslanci odsúhlasili reformu súdnej mapy

Poslanci odsúhlasili reformu súdnej mapy

0
0

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredajšom hlasovaní odsúhlasili reformu súdnej mapy, keď podporili vládny zákon o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov (OS). Prijali aj koaličný pozmeňujúci návrh.

Reformu podporilo 91 zo 143 prítomných poslancov, proti bolo 50 zákonodarcov. Nehlasovala Mária Šofranko a zdržala sa Katarína Hatráková (obe OĽANO).

Zvyšok koalície reformu podporil. Zahlasovali za ňu aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a Ján Krošlák.

Počet krajských súdov (KS) ostane zachovaný, naďalej ich bude osem. Čiastočne sa upraví veľkosť obvodu týchto odvolacích súdov v prípade rodinnoprávnej a obchodnej agendy.

V Bratislave sa zriadia štyri mestské súdy (MS) a v Košiciach jeden, upravia sa tiež obvody okresných súdov a ich sídla. Okresných súdov bude po novom 36 a ich obvodov bude 33, a to vrátane štyroch mestských súdov v

Bratislave s tým istým obvodom.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na tlačovej konferencii označila reformu za významný krok pre justíciu. „To, že vieme zriadiť mestské súdy znamená, že jednu štvrtinu prípadov budeme môcť organizovať po novom,“ uviedla.

Kľúčová zmena nastáva podľa nej aj pri okresných súdoch, keďže sa zväčšujú obvody. Priblížila, že pôvodne navrhovala, aby sa vytvorili väčšie obvody pre krajské súdy, no nedošlo k dohode v koalícii.

Nerozumie protestom bratislavských sudcov, keďže napríklad krajský súd ostal v Bratislave zachovaný.

Účinnosť má legislatíva nadobudnúť od januára 2023.

red, TASR, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…