Domov Slovensko Poslanci rozhodli! Kiska zaplatí pokutu

Poslanci rozhodli! Kiska zaplatí pokutu

0
0

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska má zaplatiť pokutu. Rozhodol o tom parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Išlo o utajené rokovanie, kde sa rozoberali otázky ohľadom financovania jeho prezidentskej kampane. Napokon výbor dospel k názoru, že pokute by sa prezident nemal vyhnúť.

Kauza Kiska a KTAG

Daňová kontrola ukázala krátenie daní v Kiskovej firme KTAG (Kiska Travel Agency). Firma si totiž dala do nákladov reklamné a marketingové služby, ktoré  však propagovali vtedy kandidáta na prezidenta Andreja Kisku a nie spoločnosť.

Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala. Daňový úrad požiadal aj políciu, aby celý prípad prešetrila. Na kauzu poukázal bývalý premiér SR Robert Fico.

Tri mesačné platy

Andrej Kiska by mal zaplatiť pokutu vo výške jeho troch mesačných platov. Parlamentný výbor tak rozhodol preto, že prezidentovi vznikol záväzok voči majetkovému prospechu firmy Kiska Travel Agency.

„Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení za rok 2013 neuviedol záväzok, ktorý mu podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho firma KTAG robila kampaň v roku 2013,“ komunikoval Róbert Puci zo Smeru-SD, ktorý je zároveň podpredsedom výboru.

Predseda nesúhlasí

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda za SaS však s pokutou pre prezidenta nesúhlasí. Dôvody, ktoré boli vyslovené, sú podľa neho nedostatočné.

„Ak mu vznikol majetkový prospech, stále tam nebolo diskutované to, či mu tým automaticky vznikol záväzok, ktorý by mal uvádzať v majetkovom priznaní,“  doplnil Sloboda a poznamenal, že ako každý verejný funkcionár, Kiska má právo dať rozhodnutie výboru prešetriť Ústavnému súdu SR.

Rovnako tak výbor informoval o tom, že finančný dar, ktorý prezident prijal, nemožno zdaniť.

„Dostali sme informáciu z finančnej správy o tom, že podľa ich  zákona o dani z príjmov nemôžeme tento príjem považovať za zdaniteľný príjem, lebo by došlo k dvojitému zdaneniu,“ informoval Puci s vedomím, že pokuta je podľa neho na mieste.

Reakcia prezidenta

Roman Krpelan, hovorca prezidenta, informoval, že Andrej Kiska nemá a ani nemal záväzok voči KTAG, čo vychádza z účtovných závierok. „Ide teda o jasné a politické rozhodnutie.

Prezident celý svoj plat rozdáva na charitu, poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur. Prezident doteraz rozdal asi 300 000 € 600 konkrétnym rodinám,“ dodal hovorca hlavy štátu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…