Domov Slovensko Poslanci si opäť nesplnili svoju povinnosť

Poslanci si opäť nesplnili svoju povinnosť

0
0

O sudcoch ústavného súdu sa nikdy v histórii našej krajiny nerozprávalo toľko, ako práve teraz. Môže za to neschopnosť poslancov Národnej rady SR, ktorí si už po niekoľkýkrát nesplnili svoju ústavnú povinnosť a prezidentovi SR nedodali potrebný počet kandidátov na vymenovanie ústavných sudcov.

Naši zvolení zástupcovia v slovenskom parlamente robia z voľby ústavných sudcov nekonečný príbeh a zo svojej práce holubník. Inak sa ani nedá nazvať ich niekoľkomesačná neschopnosť zvoliť potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov tak, aby bol Ústavný súd SR opäť kompletný.

Nekonečný príbeh voľby ústavných sudcov

13-členný ústavný súd mali ešte vo februári doplniť deviati sudcovia, keďže presne takému počtu sa v polovici tohto mesiaca skončil ich 12-ročný mandát. Na to, aby mohol prezident sudcov vymenovať, potrebuje od parlamentu dostať dvojnásobný počet kandidátov.

Keďže v prvej voľbe, ktorá sa uskutočnila tesne pred koncom funkčného obdobia týchto sudcov, nezvolil parlament žiadnych kandidátov, ústavnému súdu ostali len 4 členovia, pričom na rozhodovanie v pléne je potrebná aspoň nadpolovičná väčšina sudcov.

V druhom hlasovaní, na začiatku apríla, zvolili poslanci ôsmich kandidátov, z ktorých prezident vymenoval troch sudcov, aby súd nebol paralyzovaný.

Minulý týždeň teda ostávalo zvoliť ďalších 10 kandidátov, čo sa však opäť nestalo. Po dvoch kolách voľby sa poslanci dohodli len na štyroch menách.

Zvolili štyroch namiesto desiatich

Už po niekoľkýkrát sa minulý týždeň parlament pokúšal zvoliť kandidátov, z ktorých by mohol prezident doplniť chýbajúcich 6 sudcov na ústavný súd.

Keďže ústavnou povinnosťou poslancov Národnej rady SR je navoliť potrebný počet kandidátov, očakávalo sa, že si túto povinnosť konečne splnia a k ôsmim už zvoleným kandidátom pribudnú ďalší desiati.

Už pred voľbou sa hovorilo, že koalícia sa dohodla na štyroch menách. V prvom kole však boli napokon zvolení len traja kandidáti – Pavol Boroň získal 76 hlasov, Martin Vernarský 113 a Marek Tomašovič dostal 91 hlasov – vraj kvôli chybe pri voľbe niekotrých koaličných poslancov.

Svoju chybu teda napravili v ďalšom kole a dovolili ešte jedného kandidáta – Patrik Palša získal 73 hlasov poslancov.

Kiska menovať nebude Prezident Andrej Kiska však poslancom odkázal, že pri vymenovaní prvej trojice sudcov tak postupoval len preto, aby zabezpečil riadny chod ústavného súdu, ale ďalších sudcov vymenuje až po tom, ako mu parlament dodá potrebný počet kandidátov, v tomto prípade teda ešte ostáva dovoliť 6 kandidátov.

Vymenovanie zvyšných šiestich sudcov Ústavného súdu SR tak s najväčšou pravdepodobnosťou pripadne na novú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa funkcie hlavy štátu ujme už 15. júna.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…