Domov Ekonomika Poslanec Viskupič: Berme si príklad z úspešných krajín

Poslanec Viskupič: Berme si príklad z úspešných krajín

0
0

Aj napriek tomu, že čísla pozitívnych prípadov na koronavírus naprieč krajín Európskej únie stúpajú, opatrenia zďaleka nie sú také drastické. Hlavne krajiny, ktorých ekonomiky sú závislé od turizmu, vítajú turistov bez zásadných karanténnych opatrení. Jednou z nich je aj Spojené kráľovstvo, kde od pondelka 19. 7. zrušili drvivú väčšinu opatrení spojených s pandémiou. Zároveň, v ten istý pondelok sa novou vyhláškou ešte viac sprísnil režim na slovenských hraniciach.

Na rozdiel od Slovenska, iné krajiny v strednej Európe stále vítajú turistov a domácich bez karanténnych obmedzení. Prísny režim na hraniciach a karanténne opatrenia, ktoré sú diametrálne odlišné od tých v okolitých krajinách, kritizoval aj poslanec Viskupič (SaS): „Rozumnejšie než vynachádzať vlastné, viac alebo menej hranaté koleso, je inšpirovať sa od úspešných krajín.“

Koniec respirátorom, otváranie nočných klubov a svadby ako predtým

Vláda Konzervatívnej strany v Spojenom kráľovstve rozhodla o veľkom uvoľňovaní opatrení, ktoré sa spustilo už začiatkom tohto týždňa. S touto pilotnou schémou sa rozhodla britská vláda začať aj napriek stále rastúcim číslam pozitívnych prípadov vďaka delta variantu.

Iba cez víkend sledovalo britské Grand Prix F1 v hľadisku 140 000 divákov. V rámci uvoľňovania opatrení sa otvárajú nočné kluby, ruší sa príkaz nosenia rúšok v interiéri a udalosti ako svadby sú bez obmedzení. Rušia sa aj opatrenia týkajúce sa sociálneho dištancovania.

Aj keď nie je jasné, dokedy sa v Británii podarí udržať situácia pod kontrolou, je evidentné, že krajina sa rozhodla podporiť svoju ekonomiku. Môžu tak urobiť aj vďaka vysokej miere zaočkovanosti a stavu, že i napriek silne rastúcim číslam prípadov sa komplikované priebehy vyžadujúce hospitalizácie zvyšujú len minimálne.

Poslanec Viskupič na kroky Británie upozornil už minulý mesiac, keď britský minister zdravotníctva Sajid Javid ohlásil neprecedentné uvoľňovanie opatrení. Viskupič na facebooku verejne Javida podporil:

„Nasledujme zdravý rozum, nasledujme dobrý príklad aj my. Nepridávajme ľuďom i ekonomike stále ďalšie nezmysluplné obmedzujúce opatrenia.“ Ďalej dodáva: „Británia možno práve ukazuje svetu cestu rozumného spolužitia s Covidom. Nevieme ako britská cesta dopadne, je však potrebné ju pozorne sledovať a v prípade úspechu nasledovať. “

Zmysluplné karanténne opatrenia aj v Izraeli

V letných mesiacoch je pre ekonomiku viacerých krajín dôležité, aby turistický ruch fungoval relatívne normálne, a to aj počas pandémie. Jednou z takých krajín je aj Izrael, ktorý sa naopak od Británie rozhodol sprísniť režim na hraniciach. Izrael zaviedol 24-hodinovú karanténu pre všetkých, ukončenú testom zadarmo.

Takýmto spôsobom sa môže vláda uistiť, že maximálne ochránila verejné zdravie ľudí a zároveň drasticky nepoškodí ekonomický vývoj a turistický ruch. Na Slovensku je od pondelka na hraniciach ešte prísnejší režim, kde povinne idú do 14-dňovej karantény už aj ľudia zaočkovaní prvou dávkou.

Viskupič porovnal prístup k opatreniam na hranici Izraela s tým naším: „Krajina potrebuje triezve hodnotenie situácie, predvídateľné, jednoduché a pochopiteľné opatrenia. Potrebujeme efektívne vynakladať finančné a personálne zdroje a hlavne rozumne narábať s časom a s náladami občanov.“

Aký dopad budú mať karanténne opatrenia na slovenskú ekonomiku?

Preplácanie PN a OČR ľudí v karanténe, zdecimovaný cestovný ruch, nedostatok personálu v prevádzkach, firmách a úradoch sú príklady negatívneho dopadu karanténnych opatrení, na ktoré Viskupič poukázal.

„Títo ľudia v karanténe (a teda na PNke) budú chýbať v ekonomike – firmám, úradom, zdravotníctvu. Preplácanie PN bude štát stáť veľké peniaze. Sú to peniaze, ktoré zdravým ľuďom preplácajú sedenie doma. O akejkoľvek efektivite použitia verejných zdrojov sa dá len ťažko hovoriť. Aj tieto peniaze mali a mohli radšej skončiť v zdravotníctve. Som presvedčený, že práve tam budú veľmi chýbať,“ okomentoval predseda finančného výboru.

Od turistického ruchu počas letných mesiacov je do určitej miery závislá aj slovenská ekonomika. Aj keď turistický ruch netvorí zásadnú časť slovenského HDP, zamestnáva množstvo ľudí a venuje sa mu množstvo malých firiem. Cestovný ruch a gastro priemysel zaknihuje ďalšie straty, keďže Slovensko bude vďaka režimu na hraniciach a neustále meniacim sa opatreniam menej atraktívnou destináciou.

Hlavne občania susedných krajín, ktorí letné dovolenky na Slovensku obľubujú, sa môžu rozhodnúť stráviť svoju dovolenku inde. „Dosah aktuálnych pravidiel na už aj tak zdecimovaný domáci cestovný a turistický ruch si netrúfam odhadnúť,“ dodal poslanec.

Zo slov poslanca Viskupiča je zrejmé, že sa aj v rámci koalície nájdu rôzne názory na reštrikcie, ktoré sa vláda na Slovensku rozhodla prijať na samom začiatku letnej sezóny. Dopad na ekonomiku a jej odvetvia, ktoré sú už takmer rok a pol ťažko skúšané koronakrízou, sa dá nateraz iba odhadnúť.

Ak budú čísla pozitívnych prípadov vďaka delta variantu neustále stúpať aj na Slovensku, dajú sa očakávať ďalšie sprísnenia. Poslanec Viskupič už ale dlhšie apeluje na to, aby sme sa s Covidom naučili žiť normálne aj za podmienok, že riziko infekcie tu bude stále.

red, tv, foto: archív tv, shutterstock 



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…