Domov Slovensko Poslanecký mandát ako koníček

Poslanecký mandát ako koníček

0
0

Prístup mnohých poslancov k svojim povinnostiam je v skutku zarážajúci. Laxnosť, s ktorou pristupujú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) k svojmu mandátu, je naozaj bezhraničná.

Dôkazom toho bola schôdza NR SR minulý týždeň vo štvrtok, kedy parlament nebol uznášaniaschopný pre nedostatočný počet poslancov prítomných v rokovacej sále. Poslanci sa bránili tým, že mali iné povinnosti.

Odvolávanie neúspešné

Vo štvrtok sa mala konať mimoriadna 44. schôdza parlamentu, ktorej predmetom rokovania mal byť pokus o odvolanie ministra dopravy a výstavby Árpada Érseka.

V rokovacej sále sa však nenazbieral dostatočný počet poslancov na to, aby mohol byť tento návrh prerokovaný. Danko vyhlásil, že prístup opozície je nezodpovedný.

„Opakovane som prerušil schôdzu, umožnil som tridsať minút poslancom opozície, aby mali dostatočný počet, apeloval som na poslancov koalície, aby doplnili počet opozičných poslancov a nebola umelo blokovaná schôdza,“ uviedol predseda parlamentu Andrej Danko.

Ani po troch pokusoch sa o vyslovení nedôvery nehlasovalo. Druhý pokus o odvolávanie ministra Érseka sa uskutočnil v piatok. Ministra poslanci podržali a Národná rada SR odmietla zámer odvolať ho, a tak ostáva vo funkcii.

Z prítomných 93 poslancov hlasovalo za odvolanie ministra len 44 poslancov.

Bugár bol pobúrený

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa vyjadril, že z konania opozície je prekvapený a zároveň pobúrený. Prekvapilo ho, že tí, ktorí sa pod návrh podpísali a mali o ňom hlasovať, sa schôdze vo štvrtok nezúčastnili.

Označil to za obyčajné politikárčenie a spôsob, akým získať politické body.

Ani zvýšenie platov nepomohlo

V decembri minulého roka si poslanci zvýšili svoje platy mesačne asi o 1 500 €. Od roku 2011 boli platy poslancov zmrazené. Plat každého poslanca sa ráta ako trojnásobok priemernej mzdy na Slovensku.

Dnes je plat poslanca na úrovni 2 952 €, pričom s paušálnymi náhradami, na ktoré majú poslanci nárok, môže plat dosiahnuť sumu približne 5 100 €. Zdá sa však, že ani toto poslancom ako motivácia nestačí.

Danko vyhodil Poliačika z parlamentu

Andrej Danko minulý týždeň v stredu vyhodil nezaradeného poslanca Martina Poliačika z rokovacej sály po tom, čo ho označil prívlastkom „chrapúň“ a opakovane používal expresívne a provokatívne výrazy.

Danko žiadal od poslanca v pléne ospravedlnenie, no toho sa nedočkal. Danko tak Poliačiaka vykázal z rokovacej sály a pohrozil mu disciplinárnym konaním.

Poslanec je presvedčený, že predseda parlamentu nemal legitímny dôvod vykázať ho. Poliačik sa však o deň neskôr verejne ospravedlnil.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…