Domov Slovensko Potraty v koalícii: novela zákona opäť vyvolala rozruch

Potraty v koalícii: novela zákona opäť vyvolala rozruch

0
0

Koalícia pripravuje novelu zákona o potratoch. Lepšie povedané, strany Smer-SD a SNS chcú pripraviť zmeny, ktoré sa dotknú zákona o umelom prerušení tehotenstva. Koaličný Most-Híd ale túto iniciatívu nepodporuje, pretože túto tému považuje za celospoločenskú normu.

Dvaja sa spojili, tretí zvýšil

Rokovania o možnej novele zákona potvrdila hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová. „Návrh zákona bude prerokovaný koalíciou, chceme zohľadniť skutočnosť úbytku interrupcií pre správne používanie antikoncepcie a súčasne zabrániť svojvoľným interrupciám.

Nenarodený plod v tele matky požíva právnu ochranu a musíme súčasný právny stav riešiť,“ informovala hovorkyňa. Prípravu novely potvrdil pre TASR i hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Robert Fico ešte zhruba pred rokom hovoril o tom, že ženu nie je možné obmedzovať v práve rozhodnúť sa, či do 12. týždňa tehotenstva interrupciu podstúpi, alebo nie.

Most-Híd je proti

Koaličný Most-Híd je zásadne proti. Argumentuje tým, že nastoľovanie takýchto tém je pre spoločnosť veľmi citlivé. Zároveň podotkol, že počet interrupcií dlhodobo klesá.

Hovorkyňa strany Klára Debnár informovala, že strana by uprednostnila korektnú celospoločenskú diskusiu, ktorá by zahŕňala názory odborníkov. Most-Híd nepovažuje toto rozhodnutie za šťastné aj kvôli načasovaniu.

Počas predvolebnej kampane by sa v zákone nič meniť nemalo. „Nebol by som rád, keby sme na tom museli niečo meniť. V prvom rade sa majú politici pýtať odborníkov,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Most-Híd Tibor Baštrnák.

Opozícia si počká

Opozičné strany ako OĽaNO či SaS sa k možnej novele zatiaľ nevyjadrujú a chcú poznať konkrétne znenie zmeny zákona.

Poslanci za stranu Sme rodina vyhlásili, že ak by došlo k hlasovaniu, budú hlasovať na základe vlastného vedomia, pretože nemajú v tejto veci stanovenú jednotnú líniu.

SaS je však proti tomu, aby sa tento zákon otváral pred voľbami. „Podstupuje ich mizivé percento žien a nie sú pre normálnych ľudí témou. Témou sú riešenia zlepšujúce život občanov,“ uviedla Natália Blahová, predsedníčka klubu SaS.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…