Domov Šport Poznáme hráča roka 2018 Aká bola jeho cesta za snom?

Poznáme hráča roka 2018 Aká bola jeho cesta za snom?

0
0

Mimoriadne úspešný ročník má za sebou madridský stredopoliar a dlhoročná stabilná opora chorvátskeho národného tímu Luka Modrić. V máji v Kyjeve dokázal so svojím klubom triumfovať už po tretíkrát v rade v boji o „ušatú trofej“ a len niekoľko týždňov nato doviedol svoje mužstvo ako kapitán až do finále Majstrovstiev sveta v Rusku.

Za výkony na šampionáte bol zvolený za najlepšieho hráča turnaja, neskôr získal ocenenie najlepšieho hráča roka v Európe a následne ukončil dekádu trvajúcu hegemóniu Ronalda a Messiho, keď získal ocenenie najlepšieho hráča FIFA.

Kto je však tento malý chorvátsky zázrak a aká bola jeho cesta až na vrchol svetového futbalu?

Chorvátsky kapitán.

Z parkoviska až na Bernabéu

Písal sa rok 1991 a na Balkáne zúrila krvavá občianska vojna. Luka Modrić starší pásol dobytok, keď bol obkľúčený militantnou srbskou skupinou a následne chladnokrvne popravený spolu s ďalšími piatimi obyvateľmi malej obce Modriči.

Len 6-ročný Luka tak prišiel o starého otca a taktiež o svoj jediný domov, ktorý po srbskej intervencii ľahol popolom. Spolu so svojimi blízkymi bol nútený opustiť rodisko a hľadať útočisko. Tým sa na niekoľko ďalších rokov stal Hotel Iž v Zadare.

„V hoteli sme žili zopár rokov, keďže sme mali finančné problémy. Vždy som však miloval futbal. Pamätám si na svoje prvé chrániče, na ktorých bola podobizeň brazílskeho Ronalda. Miloval som ich,“ povedal dnes už štvornásobný víťaz Ligy majstrov.

Práve na parkovisku menovaného hotela robil Luka prvé futbalové kroky. Futbal bol pre neho totiž jedinou príležitosťou ako ujsť krutej realite vtedajšej doby na Balkáne.

Vojnové časy boli pre Lukovu rodinu veľmi ťažké a ako sám priznáva, práve toto obdobie vyformovalo jeho osobnosť. „Toto ocenenie dokazuje, že všetci sa môžeme stať najlepšími vďaka tvrdej práci a oddanosti.

Každý sen sa môže premeniť na skutočnosť,“ uviedol Modrić pri preberaní ceny za najlepšieho hráča roka 2018. Pre Modrićovu plachosť a útlu postavu ho chorvátski tréneri odmietali zaradiť do svojho kádra.

Keď jeho služby odmietol aj Hajduk Split, do celej situácie sa zapojil Tomislav Bašič, Lukov tréner zo Zadaru, a prostredníctvom známostí vybavil svojmu zverencovi angažmán v Diname Záhreb.

Odtiaľ po piatich úspešných rokoch putoval do londýnskeho Tottenhamu Hotspur, kde padol do oka novozvolenému koučovi Harrymu Redknappovi. „Je úžasným hráčom a snom každého manažéra.

Trénuje tvrdo a nikdy sa nesťažuje, na ihrisku pracuje s loptou aj bez nej a dokáže zmiasť každého obrancu či už trikom, či prihrávkou,“ povedal na Modrićovu adresu po prvej spoločnej sezóne Redknapp.

Po prestupe do Mourinhovho Realu Madrid v roku 2012 mal Luka veľké problémy prebojovať sa do základnej jedenástky. Portugalčan preferoval v strede poľa skúseného Xabiho Alonsa či Samiho Khediru, ako vysunutý záložník mal svoje miesto isté Mesut Özil.

Všetko sa však zmenilo po príchode Carla Ancelottiho. Pod niekdajším koučom Chelsea Londýn či AC Miláno sa Modrić stal stabilným elementom zostavy „bieleho baletu“, ktorým je dodnes.

Práve pod Talianom po prvýkrát zodvihol nad hlavu „ušatú trofej“. Počas šiestich sezón na Santiagu Bernabéu sa z drobného chorvátskeho futbalistu stal nielen jeden z najlepších svetových stredopoliarov ale vyhral všetko, čo sa na klubovej úrovni vyhrať dalo.

Stroj na úspechy

O Lukovi Modrićovi by sa dalo povedať, že v posledných piatich rokoch je magnetom na úspechy. Vyhral španielsku La Ligu i španielsky pohár Copa del Rey, ku ktorému pripísal aj dva španielske superpoháre.

Na európskej úrovni sa tímu okolo Modrića darilo ešte viac. Najprestížnejšiu futbalovú súťaž, Ligu majstrov, ovládol štyrikrát, trikrát sa tešil z európskeho superpohára a trikrát tiež triumfoval na neoficiálnych majstrovstvách sveta. Modrić je aj jedným z hlavných ťahúňov národného tímu.

Luka s ocenením UEFA.

Chorvátsko sa v posledných rokoch pravidelne predstavuje na vrcholných podujatiach, pričom historickým úspechom skončili práve tohtoročné majstrovstvá sveta, na ktorých Luka ako kapitán doviedol národný tím až do finále a bol vyhlásený aj za najlepšieho hráča majstrovstiev sveta.

„Som hrdý na cenu pre najlepšieho hráča a ešte šťastnejší som z obrovskej podpory fanúšikov. Napriek prehre sme dosiahli výnimočný úspech, ten však musí najskôr prebolieť,“ povedal po finálovej prehre vtedy ešte sklamaný futbalista, ktorého však doma v Chorvátsku oslavoval celý národ.

Rodinný život

Tak ako skromne dnes už futbalová hviezda vyrastala v tieni vybuchujúcich bômb, tak skromne žije aj dnes a svoje súkromie si starostlivo chráni.

Spoločne s manželkou Vanjou, ktorú si zobral v rodnom Zadare v roku 2010, vychovávajú tri deti – syna Ivana a dcéry Emu a Sofiu.

Luka Modrić s rodinou.

Ostrostrelcov strčil do vrecka

V boji o prestížne ocenenie FIFA Chorvát porazil dve jagavé hviezdy uplynulej sezóny – Cristiana Ronalda a Mohameda Salaha z Liverpoolu FC. Trofej mu bola odovzdaná 24. 9. na slávnosti v Londýne. „Je to veľká česť a krásny pocit, že tu môžem stáť s touto úžasnou trofejou.

Najprv by som chcel zablahoželať aj Mohamedovi a Cristianovi. Som si istý, že v budúcnosti budete mať ďalšiu príležitosť bojovať o túto trofej. Ďakujem fanúšikom za všetku skvelú podporu a lásku, ktorú mi prejavujú. Znamená pre mňa veľa.

Ďakujem všetkým, ktorí za mňa hlasovali.“ Luka nezabudol poďakovať ani všetkým tým, vďaka ktorým prežil podľa svojich vlastných slov nie jednu z najlepších, ale jednoznačne najlepšiu sezónu vo svojej kariére.

„Toto ocenenie nepatrí len mne, ale aj mojím spoluhráčom z Realu Madrid a chorvátskeho mužstva. Nezískal by som ho ani bez mojich trénerov. Bez mojej rodiny by zo mňa nebol taký futbalista, aký som dnes,“ doplnil Modrić.

Kristián Vrábel, sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…