Domov Slovensko Pozor, čo kupujete! Kontroly potravín dopadli zle

Pozor, čo kupujete! Kontroly potravín dopadli zle

0
0

Posledných päť mesiacov prešli potraviny v našich obchodoch kontrolou, ktorá však priniesla veľmi znepokojivé výsledky. Až pri štvrtine z kontrolovaného tovaru boli zistené nedostatky a kontrolóri udelili pokuty v celkovej výške takmer 17 tisíc eur.

Potravinoví kontrolóri zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) realizovali kontroly na celom území Slovenska v termíne od 1. júla do 30. novembra 2018, pričom kontrolovali sklady, hypermarkety, supermarkety, malé predajne, výrobné prevádzky, internetové obchody, predajné automaty, baliarne a aj trhoviská.

Z celkovo 22 876 vykonaných kontrol bolo zistených až 5 749 nedostatkov. Odhalili problémy s hygienou predaja ale aj osobnou hygienou zamestnancov, s uplynutou trvanlivosťou alebo po dátume spotreby, škodlivé potraviny, napadnuté škodcami ale aj klamlivo označené potraviny.

Špeciálna kontrola vianočného sortimentu

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná informovala, že v predvianočnom období rezort zintenzívňuje kontroly potravín, po ktorých je pred sviatkami najväčší dopyt.

Až 878 kontrol bolo zameraných práve na potraviny ako napríklad vianočné pečivo, sušené a presladené ovocie, orechy, sezónne ovocie, sušené huby, vianočné čokoládové a nečokoládové cukrovinky, zemiaky, medovinu, kvasenú kapustu, chlieb, majonézy, med, údené mäso a ryby.

„Naši potravinoví inšpektori prísne dohliadajú na to, aby sa k spotrebiteľom dostali iba bezpečné a vyhovujúce potraviny. O tom, či na našich stoloch skončia kvalitné a čerstvé potraviny, však rozhodujeme sami.

Rada by som v tejto súvislosti apelovala na spotrebiteľov, aby ešte dôkladnejšie sledovali zloženie a zvážili, či chcú nakupovať potraviny, ktoré precestovali stovky kilometrov a dozreli v umelých podmienkach,“ povedala ministerka.

ŠVPS SR rozdala 470 blokových pokút v hodnote 16 479,62 eura. Úradné kontroly potravín budú prebiehať počas celého vianočného obdobia až do konca roka 2018.

Príklady kontrol so zlými výsledkami

Pivo – 70 testovaných vzoriek – viac ako polovica nevyhovela (chyby v označení, nepovolené pridané látky, rozdiely medzi skutočným a deklarovaným obsahom alkoholu)

Ovocie a zelenina – 1 018 386 kilogramov skontrolovaného tovaru – 33 023 kg nevyhovelo požiadavkám, najmä paradajky, jablká, paprika, stolové hrozno a mrkva (nesprávne označenie, nevyhovujúci zdravotný stav, výskyt plesne a hniloby, nečerstvý vzhľad a povrchové poškodenia)

Medovina – označenie nezodpovedajúce predpisom, rozdiely medzi skutočným a deklarovaným obsahom alkoholu a aj nečistá vôňá a chuť po oxidácii, myšine a kyseline octovej

Turecké cukrovinky – utajená konzervačná látká kys. sorbová

Punčové rezy – zafarbené nepovoleným syntetickým farbivom Ponceau 4R (košenilová červená E 124) a nepriznaným farbivom košenila (kyselina karmínová E 120)

Medovníky – prekročené maximálne prípustné množstvá syntetických farbív

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bayern, Real aj Barcelona. Víkend sa niesol v znamení sklamaných favoritov

Zatiaľ čo anglický Liverpool či taliansky Juventus naďalej kraľujú domácim súťažiam a cez …