Domov Zahraničie Pravidlá cestovania aj hraničný režim sa výrazne menia v prospech zaočkovaných

Pravidlá cestovania aj hraničný režim sa výrazne menia v prospech zaočkovaných

0
0

Nová vyhláška ÚVZ SR upravuje podmienky vstupu na územie Slovenska a ďalšie povinnosti od 9. júla 2021. Polícia vykonáva kontroly na hraniciach.

Po dlhých diskusiách členov konzília epidemiológov a po sérii rokovaní Ústredného krízového štábu SR koncom júna vláda SR schválila nové pravidlá cestovania.

Zmeny vyvolalo najmä šírenie delta variantu koronavírusu, ktoré už vo viacerých krajinách Európy či sveta spôsobilo zhoršenie pandemickej situácie, ale aj čoraz menšia ochota občanov nechať sa zaočkovať.

„Nemohli sme konať inak, ako v záujme ochrany verejného zdravia. Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na Slovensko je dôkazom toho, že nepodceňujeme situáciu a nedopustíme opakovenie scenára z roku 2020,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus.

Dvojtýždňovej karanténe sa vyhnú len zaočkovaní

Krajiny, z ktorých sa pricestuje na územie SR, po novom nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti na zelené, červené a čierne. V prvom rade pôjde o to, či je prichádzajúca osoba zaočkovaná alebo nie je.

Zaočkovaní nebudú musieť absolvovať karanténu. Ostatné osoby budú musieť absolvovať karanténu a najskôr na piaty deň aj PCR test.

Nová vyhláška súčasne definuje, čo všetko musí splniť osoba vstupujúca na územie Slovenska po tom, čo sa povinne zaregistruje cez formulár eHranica na webovej stránke http://korona.gov.sk/ehranica. Dokument obsahuje aj výnimky z karantény a približuje režim pre pendlerov či študentov.

„Aj nový cestovný režim predpokladá, že každý kto sa vráti zo zahraničia, aj keby bol len na rýchlom nákupe v prihraničnom meste, je povinný sa pred prekročením slovenskej hranice zaregistrovať.

Týka sa to jednorazovo aj tých, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 a uplatňujú si výnimku,“ upresňuje Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Okrem nového digitálneho COVID preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby boli v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku. Za plne zaočkovanú osobu sa bude považovať ten, kto je 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny.

Prechodné obdobie platí do 9. augusta

Ostatné, nezaočkované osoby, budú musieť absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom si ju môžu skrátiť RT-PCR testom najskôr na piaty deň karantény. Výnimku z karantény však budú mať dočasne aj ľudia s prvou dávkou vakcíny.

Bude pre nich platiť tzv. prechodné obdobie, trvajúce do 9. augusta. Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú riadiť tými istými podmienkami ako ich rodičia.

Už od pondelka, 5. júla, vykonáva Polícia SR s podporou Ozbrojených síl SR intenzívne zdravotno-bezpečnostné kontroly pri vstupe na Slovensko – na letiskách, vo vytypovaných vlakoch aj na vlakových staniciach. Niektoré malé hraničné prechody sa pre snahu o zvýšenie miery efektivity kontrol uzavreli.

md, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …