Domov Slovensko Pre nehodu na Zochovej odstúpila šéfka Okresnej prokuratúry BA I

Pre nehodu na Zochovej odstúpila šéfka Okresnej prokuratúry BA I

0
0

Šéfka Okresnej prokuratúry Bratislava I odstúpila pre nesprávny postup po tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave. Prokurátorka porušila interný predpis, keď bezodkladne po zistení rozsahu tragickej nehody neinformovala svojho nadriadeného. Tým je krajský prokurátor Rastislav Remeta.

Remeta informáciu v pondelok potvrdil s tým, že o uvoľnenie z funkcie požiadala sama okresná prokurátorka po pohovore s nadriadeným.

„Vykonal som pohovor s okresnou prokurátorkou Bratislava I v súvislosti s porušením interných predpisov ohlasovania mimoriadnych udalostí,“ povedal Remeta.

Ako doplnil, s odstupom času sa okresná prokurátorka rozhodla, že podá žiadosť o uvoľnenie z funkcie.

Interný predpis

Tragédia na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej opitý vodič usmrtil päť mladých ľudí a ďalšie osoby zranil, je mimoriadnou udalosťou, ktorú majú prokurátori povinnosť okamžite hlásiť nadriadenému.

Ide o interný predpis vydaný generálnym prokurátorom v roku 2021.

„Preskúmaním postupu niektorých prokurátorov v rámci Krajskej prokuratúry Bratislava som zistil, že dochádza k neskorému hláseniu mimoriadnych udalostí, čo v podmienkach prokuratúry nie je možné,“ povedal Remeta.

Ako doplnil, o všetkých trestných činoch, ktoré by spadali pod ohlásenie mimoriadnej udalosti, musí byť ihneď informovaný krajský prokurátor a ten podľa vyhodnotenia danej situácie informuje generálneho prokurátora SR.

Mimoriadna udalosť

Prokurátori podľa príkazu generálneho prokurátora SR musia hlásiť mimoriadne udalosti pri dopravných nehodách nadriadeným, keď dôjde k usmrteniu viac ako troch osôb, vážnemu zraneniu minimálne siedmich osôb či škode presahujúcej sumu 333 000 eur.

Okrem toho sa za takú udalosť považuje aj situácia, ktorá môže vzbudiť ohlas verejnosti, napríklad usmrtenie známej osoby z verejného života, politika, umelca, ale aj novinára.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…