Domov Zaujímavosti Prečo je práve piatok 13. považovaný za nešťastný deň?

Prečo je práve piatok 13. považovaný za nešťastný deň?

0
0

Opäť je tu. Všetkými obávaný a nenávidený. Nie je to obyčajný piatok, je to piatok 13-teho. Práve v máji sa nám „pošťastilo“, že 13. deň v mesiaci vyšiel na piatok. Pre tých poverčivých, ktorí veria, že tento deň prináša nešťastie, máme dobrú správu. V tomto roku sa už opakovať nebude. Prečo by však práve tento deň mal byť tým nešťastným?

História siaha až do stredoveku

Existuje hneď niekoľko legiend, ktoré hovoria o tom, prečo sa práve v tento deň stávajú nešťastia a je teda dôvod obávať sa ho. Hovorí sa o tom, že jeho história siaha až do stredoveku, teda je už niekoľko storočí stará.

Jedna verzia má súvislosť s Bibliou. Hovorí o tom, že práve 13 ľudí sa zúčastnilo poslednej večere Ježiša Krista, po ktorej už bol ukrižovaný. Aj ďalšie vysvetlenie má pôvod v Biblii. Vraj práve v tento deň mala Eva odhryznúť z jablka, čoho dôsledkom bola veľká povodeň.

Ďalšia legenda pochádza zo 14. storočia. Práve v piatok 13. októbra 1307 prebehlo vo Francúzsku mučenie a väznenie templárskych rytierov, o ktorom hovorí Dan Brown v jednom z najúspešnejších románov všetkých čias Da Vinciho kód.

Mučenie templárov.

Iní zas hovoria o tom, že symbolika tohto dňa siaha do 13. novembra 1868, kedy umrel slávny taliansky hudobný skladateľ Gioachino Rossini.

Trpíte paraskavedekatriafóbiou?

Paraskavedekatriafóbia. Presne takíto krkolomný názov má fóbia, ktorou trpia ľudia, ktorí sa obávajú piatku 13. Ich strach z tohto dňa je doslova chorobný.

Takýto ľudia v tento deň radšej vôbec nevychádzajú z domov a nerobia žiadne aktivity, pri ktorých by sa im niečo mohlo stať. Psychológovia dokonca tvrdia, že pokiaľ sa naozaj veľmi tohto dňa obávate a očakávate, že sa stane niečo zlé, skutočne si to môžete privolať.

Úzkosťami a obavami si môžete sami privolať napríklad choroby. Najviac paraskavedekatriafobikov sa údajne nachádza v USA. Podľa dostupných informácií piatkom 13. najviac trpí americká ekonomika.

Kvôli tomu, že ľudia nejdú do práce a nesadnú ani do auta vraj každý takýto deň prichádza USA až o 900 mil. dolárov. Medzi spomínaných paraskavedekatriafobikov patril aj Daz Baxter.

Jeho príbeh je z 13. augusta 1976 a je skutočne šokujúci. Daz sa totiž tak veľmi obával tohto dňa, že sa rozhodol, že celý deň nevyjde z postele. Domnieval sa totiž, že jeho posteľ bude tým najbezpečnejším miestom.

Asi nik by nečakal, že práve jeho posteľ sa mu stane osudnou. Napriek tomu, že sa z nej ani nepohol umrel pod troskami jeho domu, ktorý sa na neho zrútil.

Na rozdiel od Ameriky si ľudia žijúci v španielsky hovoriacich krajinách vrásky na čele z tohto dňa nerobia. Práve naopak, vôbec ho nevnímajú. Podľa nich je najviac nešťastným dňom pokiaľ 13. deň v mesiaci vyjde na utorok.

Ako často sa tento deň vyskytuje?

Piatok 13. sa v kalendári objaví vtedy, keď sa daný mesiac začína nedeľou. Keď vezmeme do úvahy predchádzajúcich 400 rokov, piatok 13. sa vyskytol už 4800krát.

Zaujímavosťou však je, že pravdepodobnosť, že 13. deň v mesiaci vyjde na piatok je najvyššia v porovnaní s inými dňami v týždni. Naopak najmenšia pravdepodobnosť je, že tento deň vyjde na sobotu.

Zaujíma vás, koľkokrát tento symbolický dátum nájdeme v kalendári v roku 2023? Ak áno, bude to o jeden viac ako tohto roku, teda dvakrát. 13. deň pripadne na piatok hneď v januári a potom v októbri 2023.

Tragické udalosti z piatka 13.

Legendy o nešťastnom piatku 13. potvrdzujú aj tragédie a nešťastné historické udalosti, ktoré sa odohrali práve v tento deň. Väčšina si však povie, že tragédie si nešťastný deň nevyberajú a žiadna spojitosť medzi legendami a takýmito udalosťami nie je.

My však môžeme priblížiť aspoň niektoré takéto piatky, ktoré sa do histórie zapísali ako nešťastné. Piatok 13. september 1940 sa zapísal do histórie Veľkej Británie čiernymi písmenami.

Práve vtedy bolo zhodených 5 nemeckých bômb na Buckinghamský palác. 13. november 1970 zas znamenal tragédiu pre obyvateľov Bangladéša. Cyklón, ktorý túto krajinu zasiahol pochoval až pol milióna ľudí.

13. október 1972, ktorý takisto vyšiel na piatok sa zas stal dňom, kedy sa nad Andami stratilo lietadlo čilskej leteckej spoločnosti. Pilot, ktorý lietadlo pilotoval údajne nezvládol zlé počasie a narazil do hôr. O dva mesiace neskôr sa lietadlo našlo a celú tragédiu prežilo 16 ľudí.

Pre fanúšikov hip hopu a milovníkov slávneho rappera Tupaca sa nešťastným stal piatok 13. septembra 1996. Práve vtedy totiž tento americký rapper podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri prestrelke 7. septembra.

V piatok 13. januára 2012 zas ku dnu Stredozemného mora klesla loď Costa Concordia. Nešťastie sa stalo pri západnom pobreží Talianska a zahynulo pri ňom 32 osôb.

Naposledy tragický piatok 13. otriasol svetom v novembri 2015, kedy bolo pri teroristických útokov v Paríži zabitých až 130 ľudí.

puma, foto: internet  • VIDEO: Nepochopiteľné nešťastie na svahu

    Hororový incident na svahu sa stal minulý piatok v gruzínskom lyžiarskom stredisku Gudauri…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vyvrcholenie európskeho pohárového futbalu

S májom prichádzajú aj odpovede na najzásadnejšie otázky sezóny futbalových fanúšikov. Už …