Domov Slovensko Predstavili návrhy na zvyšovanie platov zdravotníckym profesiám, tým sa nepáčia

Predstavili návrhy na zvyšovanie platov zdravotníckym profesiám, tým sa nepáčia

0
0

Minister financií Igor Matovič avizoval veľké zvyšovanie platov zdravotných pracovníkov. Ako inak, urobil to s veľkou sebe vlastnou pompou. Informoval o tom na sociálnej sieti v noci zo stredy na štvrtok. Odborové organizácie napriek tomu nie sú spokojné a vyjadrujú sklamanie.

„Zrejme ešte dnes zverejníme návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach, ktorého prepočty som pred chvíľou dokončil,“ uviedol v noci na sociálnej sieti Matovič.

Ako avizoval, vo štvrtok cez deň predstavil návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy.

Koeficient minimálnej mzdy sa im má zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy. Koeficient pri sestrách so špecializáciou by sa mal zvýšiť z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy.

Mzdy sestier sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov – koeficient by sa mal za každý odpracovaný rok zvýšiť o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov.

Minimálny mzdový nárok pre sestru s 30-ročnou praxou by tak bol rovnaký ako pre sestru s 20-ročnou praxou, a to 1,2-násobku priemernej mzdy.

Zvýšenie sa netýka všetkých

Matovič tiež poukázal na mzdový automat, podľa ktorého by sa v budúcom roku mali všetkým zdravotníkom zvýšiť platy o 6,88 percenta. „Na základe mzdového automatu by mala mať setra v priemere 112 eur navyše.

Na základe tejto zmeny, ak by neexistovali kolektívne zmluvy, tak by to bolo v priemere 366 eur na hlavu. Samozrejme, sestra s vyššou praxou viac, sestra s nižšou menej,“ ozrejmil.

Dokopy by tak sestra mohla mať budúci rok v priemere 478 eur navyše. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vysvetlil, že takto môžu zvýšiť platy len v ústavných zariadeniach.

„Ambulantný sektor, respektíve jeho financovanie stojí na úrovni rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a samotnými poskytovateľmi,“ vysvetlil. Dodal, že sa budú snažiť zabezpečiť dostatok financií do sektoru, aby sa podarilo zvýšenie platov aj v tejto oblasti.

Vyjadrili sklamanie

Návrh má ešte byť predmetom verejnej diskusie. „Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií,“ uviedol Matovič. Tie však od radosti nad návrhom neskákali. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyjadrila sklamanie.

„Ak je toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité zvýšenie miezd, nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky,“ vyplýva z reakcie SKSaPA s tým, že očakávali akceptovanie ich návrhov na úpravu základných platov, avšak nestalo sa tak.

Pripomenuli, že vláda SR nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

Cieľom návrhu SKSaPA, o ktorom rokovali s ministrom zdravotníctva doteraz, bolo stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových ľudí – absolventov.

Návrh obsahoval dva prvky, a to základnú mzdu, ktorá by sa mala zvýšiť o 40 percent, čo je 440-eurové zvýšenie. Zároveň obsahoval návrh i nový prvok, a to príplatky za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu Matoviča zvýši iba o 11 percent, čo je zhruba 126 eur, čo nepovažujeme za kompenzačné ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ uvádza sa v stanovisku.

Podľa SKSaPA by to mohlo pomôcť zastabilizovať sestry s praxou, avšak nie prilákať absolventov. „Treba upozorniť, že avizované zvýšenie miezd sa bude týkať iba jednej tretiny sestier a pôrodných asistentiek, ktoré pracujú v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

Netýka sa teda ďalších 14 000 sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, školských zariadeniach či zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sú platené na základe zákona o výkone práce vo verejnom záujme alebo Zákonníka práce či dohôd so zamestnávateľom,“ píše sa v stanovisku.

Že nie sú súčasťou návrhu na zvýšenie platov kritizovali aj ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie návrhy

Ešte v piatok predstavili Lengvarský s Matovičom aj návrhy na zvýšenie platov lekárov a záchranárov. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy.

Pri lekároch s atestáciou má koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa majú platy odvíjať aj od odpracovaných rokov. Na budúci rok stúpnu lekárom mzdy aj na základe mzdového automatu.

„Priemerný plat lekára v ústavnej zdravotnej starostlivosti tak dosiahne 4 000 eur v hrubom,“ povedal Matovič. Záchranárom má stúpnuť koeficient minimálnej mzdy z 1,05 na 1,08-násobku priemernej mzdy.

Platy sa majú odvíjať tiež od odpracovaných rokov. Minister zdravotníctva Lengvarský podotkol, že okrem zvýšenia miezd sa budú zaoberať aj ďalšími požiadavkami lekárskych odborárov.

Lekárom to nestačí

Piatkové stretnutie na Úrade vlády SR však odborárov neuspokojilo. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje.

„Chcem vyzvať všetkých lekárov v slovenských nemocniciach, aby sa pridali k tlaku na vládu svojou výpoveďou, lebo inú cestu nemáme,“ uviedol. Ochotu podať výpovede podľa neho deklarovalo približne 3 500 lekárov.

Visolajský poukázal, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Podotkol pritom, že rokovania trvajú desať mesiacov.

Šéf LOZ reagoval i na návrh navýšenia miezd lekárov, ktoré v piatok predstavili minister zdravotníctva a minister financií. Samotné navýšenie platov podľa neho problém nevyrieši.

Poukázal napríklad na potrebu nastolenia poriadku vo financovaní nemocníc či zavedenia systému DRG.

ms, TASR, foto: shutterstock, TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…