Domov Slovensko Predvolebné moratórium má po novom trvať 50 dní

Predvolebné moratórium má po novom trvať 50 dní

0
0

Zmeny ohľadom zverejňovania predvolebných prieskumov odobrili poslanci na minulotýždňovej schôdzi parlamentu. Pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva sa dotkne už budúcoročných parlamentných volieb. Úpravou chcú poslanci minimalizovať možnosť manipulácie prieskumov politickými stranami.

Zmätený volič. Taký je podľa niektorých strán ten slovenský. Poslanci predĺženie moratória z pôvodných 14 na 50 dní schválili s odvolaním sa na fakt, že prieskumy verejnej mienky podliehajú vplyvom politických strán.

„Sme toho názoru, že v tomto prípade sa zákonom neobmedzuje právo voliča na informácie, ale, naopak, je snaha chrániť voliča pred dezinformáciami a účelovými informáciami,“ argumentujú poslanci, ktorí novelu podporili.

S návrhom pôvodne prišiel predseda SNS Andrej Danko a jeho straníci. Zmeny v predvolebnej kampani prešli vďaka hlasom Smeru, SNS a ĽSNS. Väčšina opozície aj poslanci koaličného Mosta-Híd boli proti.

Peter Kresák (Most-Híd) si dokonca myslí, že právna úprava tohto druhu skončí na Ústavnom súde. Jeho názor zastáva aj minister spravodlivosti Gábor Gál.

Moratórium je neprimerané

S dĺžkou moratória majú problém viacerí. Medzi nimi aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Tá lehota je mimoriadne dlhá, nemá to v Európe obdobu. Mám vážny problém z hľadiska ústavnosti takejto právnej úpravy,“ poznamenala prezidentka.

Lehota 50-tich dní sa nepozdáva ani ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smer-SD). Ten verí, že prezidentka bude zákon vetovať.

„Mám pocit, že som bol obraný o občianske právo na prístup k informáciám,“ povedal Lajčák. Schválenie moratória kritizoval aj premiér Peter Pellegrini.

Zmena zákazu zverejňovania prieskumov pred voľbami zo 14 dní na 50 sa nepozdáva ani ombudsmanke Márii Patakyovej, ktorá na sociálnej sieti uviedla, že takáto právna úprava zasahuje do slobodného rozhodovania voličov.

„Ak sa rozhodujú na základe preferencií, je to ich právo a Národná rada Slovenskej republiky nemá prečo do tohto práva v takomto rozsahu zasahovať,“ napísala Patakyová.

60 percent ľudí je proti

Pochopenie pre tak dlhú dĺžku moratória nemá ani slovenský, údajne zmätený, volič. Predovšetkým voliči opozície sú toho názoru, že 50-dňové moratórium nie je správne.

V prieskume agentúry Focus 59,4 percenta zo vzorky 1 000 respondentov sa vyslovilo, že určite nesúhlasí alebo skôr nesúhlasí s dlhším moratóriom. Zhruba 35,6 percenta voličov určite alebo skôr súhlasilo.

Najdlhšie moratórium

V Európe sú krajinami, ktoré majú najdlhšie predvolebné moratórium, čo sa zverejňovania predvolebných prieskumov týka, Čierna Hora (15 dní) a Taliansko (14 dní).

Viac ako 30-dňové moratórium majú len krajiny, ako Honduras, Bolívia, Kamerun a Tunisko.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…