Domov História Prelomové výpravy za novými objavmi

Prelomové výpravy za novými objavmi

0
0

Mapa sveta ako ju dnes poznáme nie je pre nás ničím výnimočným. Nebolo to tak však vždy. Údaje sa do nej začali zapisovať až po tom, ako odvážni moreplavci podnikali zámorské cesty, ktoré nám umožnili spoznávať svet za hranicami Európy.

Vďačíme Turkom, ktorí nám uškodili

Najdôležitejšie zámorské objavy sa uskutočňovali od 15. do 18. storočia. Nešlo pritom o žiadne snahy o expanziu a ani zisk vplyvu. Za ich organizovaním stoja Turci, ktorí v roku 1453 dobyli Byzantskú ríšu a dôležité mesto Konštantínopol.

Týmto krokom zablokovali dôležitú obchodnú cestu, ktorou boli do Európy privážané potrebné potraviny a suroviny. Európa okrem jedla stratila aj prístup k drahým kovom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najčernejší deň v histórii Nitry

Európania preto museli hľadať inú cestu, ktorou by prísun potravín a drahých kovov opäť obnovili. Najväčšími adeptmi na podnikanie zámorských objavov boli dve krajiny nachádzajúce sa na Pyrenejskom polostrove.

Španielsko, ktoré bolo v druhej polovici 15. storočia zjednotené, získalo silu a Portugalsko, ktoré malo priamy prístup k Atlantickému oceánu. Okrem tohto potenciálu bol za výpravami aj technický pokrok.

Zastarané lode nahradili pokročilejšie a stabilnejšie karavely. Okrem nich sa však používať začali aj kompasy a iné prístroje, ktoré umožňovali lepšie sa zorientovať.

Po tomto významnom technickom pokroku už teda nezostávalo nič iné len vydať sa na dlhé plavby, ktoré vyvrátia staré zistenia a prinesú nové.

Do Indie cez Afriku

Portugalci sa snažili nájsť vhodnú cestu do Ázie a verili, že dokážu oboplávať Afriku a dostať sa ku zdroju nedostatkového tovaru. Prvý dôležitý krok podnikli v roku 1487, kedy sa portugalský moreplavec Bartolomeo Diaz dostal so svojou posádkou až na najjužnejší cíp Afriky – mys Dobrej nádeje.

Jeho posádka však pripravila vzburu a celá výprava sa musela vrátiť naspäť. Napriek tomu, že jeho loď sa do Indie nedostala, táto plavba bola prvým výrazným posunom vpred. Jeho misiu sa rozhodol dokončiť Vasco de Gama, ktorému sa v roku 1498 podarilo oboplávať Afriku a dostal sa až do Indie.

Španieli vyslali Kolumbusa

Španieli takisto verili, že do Indie vedie aj iná cesta, ktorú turecká blokáda neobmedzila. Vtedajší panovníci Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky preto do služieb prijali janovského moreplavca Krištofa Kolumbusa, ktorý hľadal cestu do Indie západným smerom.

Prvá plavba ho zaviedla na ostrov, ktorý nazval San Salvádor. Hoci nešlo o Indiu aj odtiaľ získal dôležité suroviny ako dubové drevo či škoricu. 24. septembra 1493 podnikol svoju ďalšiu plavbu.

Na jej konci doplával k Portoriku, Malým Antilám a Jamajke. Po ďalšej výprave sa už dostal k brehom Južnej Ameriky. Nič netušiaci Kolumbus stále veril, že sa mu podarilo doplávať do Indie. O pár rokov po návrate do Španielska zomrel v nevedomosti, že objavil nový kontinent.

Zem je oboplávateľná

Okrem hľadania ciest a objavovania nových kontinentov mali zámorské plavby aj ďalší obrovský prínos. Dovtedy totiž prevládala predstava o tom, že Zem je plochá doska. Všetko sa však zmenilo vďaka ďalšej významnej plavbe.

20. septembra 1519 sa na svoju plavbu vydal portugalský moreplavec Fernao de Magalhaes, ktorý sa v službách Španielska vydal za hľadaním pravdy.  Na cestu sa vydal zo Španielska, pokračoval ďalej k Južnej Amerike a Filipínam, kde bol domorodcami zabitý.

Naspäť do Španielska sa po troch rokoch teda vrátila posádka bez jej veliteľa na jednej lodi. Takáto okružná plavba okolo sveta bola jasným dôkazom toho, že zemeguľa nie je plochá doska, ale v skutočnosti je guľatá.

Okrem tohto prelomového zistenia sa vďaka zámorským plavbám do Európy dostali nové potraviny ako zemiaky, káva, kukurica, kakao či tabak. Pre nás sú samozrejmosťou, no ich cesta do Európy bola náročná a zdĺhavá.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…