Domov Slovensko Presunuté hlasovanie a opätovné vypočúvanie kandidátov na ústavný súd

Presunuté hlasovanie a opätovné vypočúvanie kandidátov na ústavný súd

0
0

Voľba ústavných sudcov píše ďalšiu kapitolu. Minulého týždňa prebehlo druhé vypočúvanie kandidátov na tento post.

Oproti minulej voľbe, kedy sa o post na ústavnom súde uchádzalo 40 kandidátov, vypočúvania sa tentoraz zúčastnilo 29 kandidátov. Koalícia však čelí kritike kvôli opätovne presunutému hlasovaniu.

Už druhé vypočúvanie kandidátov na sudcov ústavného súdu prebehlo minulý týždeň vo štvrtok a piatok. Medzi kandidátov, ktorí sa voľby zúčastnili i v neúspešnom prvom kole, sa dostalo aj päť nových mien.

Každý z kandidátov mal na prezentáciu svojej práce a schopností 15 minút. Následne sa podrobil otázkam, na ktorých zodpovedanie mal dohromady desať minúť.

Prvé kolo nevyšlo

Kandidátov sa v prvom kole nepodarilo zvoliť, predovšetkým kvôli nezhodám koalície. Poslanci strany Smer-SD presadzovali tajnú voľbu. Verejnú voľbu teda bojkotovali tým, že odovzdali prázdne hlasovacie lístky.

SNS i Most-Híd sú aktuálne otvorení obom spôsobom voľby. Nová voľba by však mala byť s najvyššou pravdepodobnosťou tajná. Od neúspešnej voľby vo februári je Ústavný súd Slovenskej republiky čiastočne nefunkčný a z trinástich sudcov v ňom ostali len štyria.

Repete bývalého politika

Bývalý politik a odborník na ústavné právo Radoslav Procházka bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou. Od opätovnej kandidatúry ho neodradila ani februárová neúspešná voľba.

Opätovne zdôraznil, že sa už dávno necíti ako politik. „Vždy som si povedal svoje. Fakt, kto je pri moci, dôvodom na zmenu mojich ústavnoprávnych a ľudskoprávnych postojov nikdy nebol.

Tu zostávam odolný voči akýmkoľvek zmenám,“ uviedol Procházka. Voľby sa zúčastnila i aktívna poslankyňa a štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner (Most-Híd).

Voľbu si zopakuje i Zuzana Pitoňáková. Naopak ďalšieho kola sa opätovne nezúčastní bývalý premiér Robert Fico a ani poslanec a právnik Peter Kresák.

Termín sa posúva

Voľba 18 kandidátov mala prebehnúť na parlamentnej schôdzi 26. marca. Andrej Danko však rokovanie o kandidátoch Ústavného súdu presunul na 3. apríla.

Opozícia považuje tento krok za taktizovanie. Má ísť o to, aby sudcov na Ústavný súd už nevyberal súčasný prezident Andrej Kiska.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…