Domov Šport Preteky SP v Ťumeni ukončili biatlonovú sezónu

Preteky SP v Ťumeni ukončili biatlonovú sezónu

0
0

Tohtoročná biatlonová sezóna je oficiálne ukončená. Uzavreli ju posledné preteky SP v Ťumeni, počas ktorých celé Slovensko sledovalo výkon Anastasie Kuzminovej. Prekvapiť sa však podarilo najmä Paulíne Fialkovej.

Koniec sezóny a zároveň aj posledný pretek Svetového pohár sa uskutočnil v ruskom Ťumeni. Priniesť mal meno svetovej líderky, ktorá si po pretekoch odnesie veľký krištáľový glóbus, ktorý je určený pre víťazku celkového hodnotenia.

Celé Slovensko s napätím v nedeľu očakávalo, či si ho domov odnesie naša biatlonistka Nasťa Kuzminová alebo vďaka Kaisy Mäkäräinenovej poputuje do Fínska.

V posledných pretekoch s hromadným štartom na 12,5 kilometra však záver zvládla lepšie Fínka, ktorá sa môže tešiť z tretieho celkového sezónneho triumfu.

Dva malé glóbusy

Na štart posledných pretekov SP v Ťumeni sa Nasťa v nedeľu postavila ako líderka dovtedajšieho poradia. V predchádzajúcich disciplínach sa jej totiž podarilo vybojovať dva malé krištáľové glóbusy, ku ktorým chcela pridať aj tretí, ten najcennejší.

Prvý menší získala v disciplíne šprint. Hoci sa táto rodáčka z Ťumenu v poslednom šprinte na 7,5 kilometra umiestnila na 12. priečke, v celkovom hodnotení po sčítaní bodov jej to stačilo na zisk malého glóbusu.

Do zbierky neskôr pridala aj ďalší tentokrát v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov. Do cieľa síce dorazila na 6. mieste, no napriek tomu sa v celkovom hodnotení stala líderkou.

S malým glóbusom.

Veľký glóbus jej ušiel o 10 sekúnd

Pred poslednými pretekmi SP biatlonový svet očakával, či si Nasťa udrží prvú priečku v celkovom hodnotení, alebo Fínka Kaisa Mäkäräinenová napokon získa dostatočný počet bodov na to, aby trojnásobnú olympijskú víťazku predbehla.

Kuzminová mala pred štartom posledných pretekov náskok 6 bodov pred fínskou reprezentantkou. Po bežeckej stránke všetko klapalo ako malo. Na prvej streľbe Kuzminová minula druhý terč, no jej súperka minula až dva z piatich.

Nádej na zisk Krištáľového glóbusu teda stále žila. Takmer celé preteky sa fínska biatlonistka pozerala na chrbát Kuzminovej, na ktorú sa len doťahovala.

V závere však Mäkäräinenová extrémne zrýchlila, vďaka čomu sa do cieľa dostala v poradí šiesta. Kuzminová sa nakoniec prepadla až o päť priečok nižšie.

Týmto výkonom Fínka potvrdila skvelú formu a Krištáľový glóbus Nasti napokon uchmatla. Kuzminová, ktorá sa vždy rada prihovára slovenským fanúšikom po pretekoch tentokrát neskrývala sklamanie a všetky rozhovory odmietla.

Najúspešnejšia sezóna

Nasťa sa napokon svojim priaznivcom prihovorila prostredníctvom sociálnej siete nasledujúci deň, kedy bolo ešte stále cítiť sklamanie. „Mala som to na dosah, bojovala som o to, kým som vládala…ale, ako sa hovorí: vyhráva silnejší a víťaz je iba jeden!

Som smutná a veľmi ma to mrzí…a ešte dlho bude… Tak blízko k víťazstvu takej úrovni som ešte nebola,“ napísala Nasťa na Facebooku, poďakovala sa svojim fanúšikom a aj zhodnotila úspešnú sezónu:

„Skončila najúspešnejšia sezóna v mojej kariére. Bola taká dlhá, emotívna, vyčerpávajúca, náročná a zároveň nádherná.“

Skvelá Fialková s prvým pódiovým umiestnením

Spokojná Fialková.

Posledné preteky tejto sezóny si navždy bude pamätať ďalšia slovenská biatlonistka Paulína Fialková, ktorá si vďaka skvelému výkonu zabezpečila prvé pódiové umiestnenie v SP, keď v posledných pretekoch v Ťumeni do cieľa dorazila na 2. priečke.

Na Bielorusku Dariu Domračevovú stratila 1,8 sekundy vďaka čomu sa mohla tešiť z najväčšieho úspechu vo Svetovom pohári. Jej výkon teda aspoň trochu zahojil sklamanie z tesnej prehry Nasti Kuzminovej.

puma, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…