Domov Zaujímavosti Preupratujme sa k šťastiu. Ako japonská odborníčka na upratovanie nadchla Ameriku

Preupratujme sa k šťastiu. Ako japonská odborníčka na upratovanie nadchla Ameriku

0
0

Zabudnite na relácie o varení, novým hitom je upratovanie! Môže za to Marie Kondo, Japonka, ktorú už v roku 2015 magazín Time vyhlásil za jednu z najvplyvnejších ľudí planéty, netušiac, že jej sláva ešte zďaleka nedosiahla svoj vrchol.

Marie sa upratovaniu venuje profesionálne od svojich študentských čias, medzinárodnú pozornosť jej však prinieslo až preloženie jej knižného debutu do angličtiny v roku 2014.

Dnes jej knihy nájdete na pultoch kníhkupectiev vo vyše tridsiatich krajinách, pri čom k súčasným 12-tim miliónom predaných výtlačkov každý deň pribúdajú ďalšie, od nového roku priam raketovou rýchlosťou.

K prvému januáru totiž americká streamovacia spoločnosť Netflix uviedla reláciu Tidying up with Marie Kondo (Upratujeme s Marie Kondo), a miera odozvy nemohla byť väčšia.

Neexistuje žiadne väčšie médium, ktoré by o Marie odvtedy nepísalo. Sociálne siete sú zahltené fotkami čerstvo uprataných šatníkov na „KonMari“ spôsob a viaceré charity, antikvariáty a second-handy v Spojených štátoch hlásia plné sklady vecí, ktoré ľudia vo veľkom odnášajú zo svojich príbytkov.

Marie pritom nie je prvou odborníčkou na organizáciu, ktorá dostala televízny priestor. Dokonca nie je ani jedinou, ktorej knihy sa stali bestsellerom. Experti  na poriadok budujú svoje kariéry úspešne už desiatky rokov, a to aj v našich zemepisných šírkach.

Až Marie však rýchlosťu blesku spravila z upratovania malý popkultúrny fenomén. V čom spočíva jej čaro?

Niečo na tej Marie je: Upratovanie ako psychická očista

Začnime tým praktickým. väčšina expertov radí upratovať postupne, izbu po izbe, a má pomerne jasne definované pravidlá, ako rozlíšiť „zbytočnosti“ od vecí, čo ešte stojí za to si ponechať.

Marie je v prvom ohľade radikálnejšia, v druhom ale príjemne individualistická. Nedovolí vám začať upratovať skôr, než sa rozhodnete, ktoré veci si ponecháte, a s ktorými sa rozlúčite.

Nepostupuje pri tom podľa miestnostní, ale podľa kategórií. Začínate s oblečením, pokračujete knihami, potom papiermi, ďalej kategóriou „rôznych“ a končíte triedením sentimentálnych položiek.

Na úvod však všetky veci, ktoré pod danú skupinu spadajú, nemilosrdne vyberiete zo skríň, šuflíkov a poličiek, a vynesiete na jednu veľkú kopu. Práve tento krok mnohí ľudia považujú za zlomový.

Väčšina z nás tuší, že vlastní vecí viac, než je nutné, niekedy však treba horu oblečenia vyššiu ako my, aby sme to naozaj precítili. Potom si už len ku kope sadnete, chytíte do ruky každý jeden predmet a zamyslíte sa, či vám robí radosť.

Nie? Poďakujte mu a posuňte ho ďalej. Teší vás? Nechajte si ho. Až keď budete mať tento triediaci proces za sebou, môžete začať vracať veci do poličiek, a Marie vám ukáže zopár trikov ako všetko uložiť tak, aby ste v nich nestratili prehľad.

Metóda KonMari (ako znie jej oficiálny názov) teda nepatrí k najrýchlejším, ale povyšuje upratovanie z mechanickej nutnosti na malý očistný rituál. Kým precházete kus po kuse všetkým, čo ste za roky života nazhromaždili, začínate spomínať na dni a situácie, ku ktorým sa viažu.

Ktoré veci vám ale aj dnes robia radosť, a ktoré máte naopak len zo zvyku? Je váš život vďaka nim naozaj bohatší?

Nech veci robia radosť! Všetky.

Kondo je ovplyvnená učením šintoizmu a verí, že všetky veci si zaslúžia úctu, vrátane tých, ktorých sa zbavujeme. Vyslovenie vďaky neživým predmetom je niečo, s čím má nejeden človek zo západnej kultúry najskôr problém.

Nech sa však v úvode cítime akokoľvek smiešne, obvykle nám tento malý rituál skutočne pomôže uľaviť svedomiu a nepotrebnú vec vyhodiť. Mnohí z nás totiž skladujú spomienkové predmety a nevhodné dary len preto, že si spájame vyhodenie predmetu s neúctou k samotnému človeku.

Marie je navyše jedna z mála odborníkov na upratovanie, ktorej princípy sú príjemne nehodnotiace. Ak sa rozhodnete, že vás pohľad na starý, deravý sveter po mame v skrini skutočne naďalej teší, nebude vám to vyhovárať.

Rovnako požaduje, aby si každý člen domácnosti roztriedil a upratal svoje veci sám, a aby jeho rozhodnutia ostatní rešpektovali.

Upratané poličky, šťastný život

Podľa Marie si vyčistením svojho priestoru vyčistíte život a vykročíte v ústrety takému životnému štýlu, aký skutočne chcete. Svojím spôsobom sa na tom zhodujú aj viacerí psychológovia.

Mnohí ľudia sa cítia zahltení a hĺbkové triedenie majetku je rituálom, ktorý im dokáže uľaviť. Množstvo vecí v okolí totiž často umocňuje pocit stresu.

Treba však priznať aj to, že jej spôsoby nevyhovujú každému, rovnako ako si nie každý môže dovoliť vlastniť len predmety, ktoré mu robia radosť.

Môžete nenávidieť svoj jediný kabát, ale keď nemáte peniaze na iný, holt si ho nechať musíte. Miera, v akej sa Marie však okamžite stala témou na rozhovor naprieč generáciami, vypovedá, že zahrala na citlivú strunu.

Mnohí mávame po Vianociach plnšie domovy, ale spokojnosť so životom napriek novým materiálnym „radostiam“ nestúpa. Marie ponúka jedno z tých presvedčivejších vysvetlení, prečo je to tak.

Naviac s tým začala v šikovne načasovanom obodbí novoročných predsavzatí, vrcholiacich debát o prázdnom konzume a povianočných prievanoch v peňaženkách. Dáte jej metóde šancu aj vy?

B. Révayová, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…