Domov Slovensko Prezident Kiska má problém! Daňový podvod a klamstvo v kampani

Prezident Kiska má problém! Daňový podvod a klamstvo v kampani

1
0

Minulý týždeň dostali redakcie rôznych slovenských médií anonymný mail, ktorého obsahom bola informácia, že firma prezidenta Kisku pohorela počas daňovej kontroly, ktorá odhalila krátenie daní v tejto spoločnosti, ktorej spoločníkom je Andrej Kiska spoločne so svojím bratom Jaroslavom.

Spoločnosť KTAG si podľa daňovej kontroly neoprávnene krátila daň, keď si do nákladov započítavala položky súvisiace s prezidentskou kampaňou Andreja Kisku. Prezident Kiska v čase kampane pritom tvrdil, že kampaň financuje zo svojich vlastných zdrojov.

O čo v kauze ide?

Daňová kontrola ukázala krátenie daní v Kiskovej firme KTAG (Kiska Travel Agency). Firma si totiž dala do nákladov reklamné a marketingové služby, ktoré však propagovali vtedy kandidáta na prezidenta Andreja Kisku a nie spoločnosť.

Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala. Daňový úrad požiadal aj políciu, aby celý prípad prešetrila.

Vyšetrovanie trvalo od januára 2015 do augusta 2016, kedy vyšetrovateľ konštatoval, že neexistuje dôvod na pokračovanie vyšetrovania a prípad ukončil, a to na základe inštitútu účinnej ľútosti, keďže si spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala a daň doplatila.

Obchádzal kandidát Kiska pravidlá kampane?

Firma dala do nákladov napríklad výdavky za tlač letákov, lepenie plagátov, za poradenské a marketingové služby, a to v roku, keď vrcholila volebná kampaň pred prezidentskými voľbami.

Na otázku, či prezident týmto spôsobom neobchádzal pravidlá kampane, na ktorú mohol podľa zákona minúť presnú sumu, pričom všetky platby mali prebiehať cez transparentný účet, Kiska odvetil, že spoločnosť KTAG ho zastupovala ešte pred kampaňou a počas samotnej predvolebnej kampane, ktorá má presne stanovený dátum, boli všetky výdavky hradené z jeho transparentného účtu.

Transparency international však upozorňuje na to, že viaceré faktúry platené spoločnosťou KTAG viažúce sa na Kiskovu volebnú kampaň sú z obdobia, kedy už prebiehala oficiálna predvolebná kampaň.

Úniky citlivých informácií

Viac ako daňové podvody či klamstvá počas volebnej kampane prezidenta Kisku trápi, ako sa informácie z predmetnej daňovej kontroly dostali na verejnosť.

„Žiaľ, opakovane unikajú údaje z daňových úradov a to, čo malo byť len osobnou korešpodenciou medzi daňovým úradom, našou spoločnosťou a políciou, sa dostalo navonok,“ povedal prezident v reakcii na medializované informácie.

„Je neprijateľné, keď sa utajované dokumenty vyťahujú a používajú proti občanom našej krajiny, proti politikom. Ak je možné, že je takýmto spôsobom napadnutá hlava štátu, žiaden človek si na Slovensku nemôže byť istý, že takéto mafiánske praktiky vydierania nebudú použité proti nemu,“ povedal Kiska v emotívnom videu, ktoré zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že dnes sa rozhoduje o tom, či Slovensko je alebo nie je mafiánskym štátom.

Kažimír vysvetľoval

Zároveň si prezident pozval ministra financií Petra Kažimíra, od ktorého očakával objasnenie úniku daných dokumentov. Ten ešte pred stretnutím prezidenta požiadal, že keďže nie je známe, kto predmetné dokumenty poslal a či naozaj unikli z prostredia finančnej správy, aby vážil svoje slová.

Priamo na stretnutí informoval minister Kažimír prezidenta o tom, že na základe údajov z informačného systému finančnej správy identifikovali úzky okruh ľudí, ktorí prišli do kontaktu so zverejnenými dokumentmi, avšak upozornil, že „je otázkou ďalšieho vyšetrovania, či k týmto informáciám mali prístup z titulu vykonávaných služobných úkonov.“

Inštitút účinnej ľútosti

Vyhnúť sa stíhaniu z trestného činu neodvedenia, nezaplatenia, či skrátenia dane sa dá vyhnúť jednoducho. Umožňuje to tzv. inštitút účinnej ľútosti. V prípade, že policajné vyšetrovanie takýto trestný čin odhalí, páchateľovi stačí ak neodvedenú daň aj s pokutou doplatí a trestnosť tohto činu tým zaniká.

ano, SITA, foto: printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Jeden komentár

  1. […] Prezident Kiska má problém! Daňový podvod a klamstvo v kampani. […]

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novým podpredsedom parlamentu má byť Galko

Po eurovoľbách je zrejmé, že niektorí z poslancov opozičných či koaličných strán sa z parl…