Domov Slovensko Prezident navštívil pápeža

Prezident navštívil pápeža

0
0

Prezident SR Andrej Kiska absolvoval koncom minulého týždňa dvojdňovú oficiálnu návštevu v Ríme, v rámci ktorej ho prijal aj pápež František. Prezident pápežovi priniesol zo Slovenska jedinečné dary, ktoré svätého otca potešili a so záujmom si vypočul aj príbeh ich vzniku.

Andrej Kiska prišiel do Ríma vo štvrtok, kedy sa stretol s talianskym kolegom Sergiom Mattarellom. „Bolo pre mňa potešením už tretíkrát sa stretnúť s prezidentom Talianska. Pred sto rokmi práve tu v Ríme Štefánik prevzal vlajku pre československé légie.

Taliansko ako prvá krajina uznala Československo. Hovorili sme aj o jeho histórii,“ povedal Kiska a doplnil, že s Mattarellom hovorili najmä o euroskepticizme a rovnakom postoji k migrácii a európskym hodnotám.

Dary pápeža dojali

V piatok potom nasledovala audiencia u pápeža, s ktorým sa Kiska stretol už po druhýkrát. „Svätý Otec je stelesnením dobra.

Pozdravil som ho od všetkých občanov Slovenska, špeciálne od veriacich, ktorí sa zaňho dennodenne modlia,“ povedal Kiska po stretnutí s pápežom, ktorému priniesol unikátne dary – štyri vianočné gule, pričom jednu vyrobili deti v Detskom domove sv. Jozefa v Turzovke, jednu mentálne postihnuté deti v Košiciach,
tretiu deti z rómskej komunity v Spišskom Hrhove a poslednú bezdomovci z centra Resoty v Bratislave, ktoré založil kňaz Anton Srholec.

„Keď som mu rozprával príbehy o týchto darčekoch, videl som, že mal v očiach slzy dojatia,“ povedal Kiska. Podľa jeho slov budú vianočné gule zavesené na stromčeku v Dome svätej Marty, kde bude pápež až do Vianoc denne slúžiť omšu.

„Budú blízko pri ňom a vždy bude mať Slovensko blízko pri srdci,“ doplnil prezident. Témami jeho rozhovoru s pápežom boli rodina, pokora a odpúšťanie.

Po stretnutí s najvyšším predstaviteľom cirkvi sa stretol so štátnym sekretárom Vatikánu, kardinálom Pietrom Parolinym, s ktorým hovoril aj o tom, ako sa Slovensku ekonomicky darí, či o situácii na Ukrajine.

V Ríme sa prezident napokon stretol s bývalým prefektom Kongregácie pre evanjelizáciou národov, 94-ročným kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý pôsobí vo Vatikáne od roku 1945.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…