Domov Slovensko Prezident pred výročím okupácie uprednostnil dovolenku!

Prezident pred výročím okupácie uprednostnil dovolenku!

0
0

Minulý týždeň sme si pripomenuli 50. výročie jednej z najvýznamnejších udalostí našej histórie. Po celom Slovensku sa organizovali podujatia na jej pripomenutie. Najvyšší štátni predstavitelia, ale aj vrcholní či regionálni politici vzdali hold ľuďom, ktorí sa pred 50 rokmi postavili odhalenou hruďou voči hlavniam tankov. Nie však všetci. Ten, ktorý mal ísť príkladom, dovolenkoval.

August ’68 sa do našich dejín zapísal červenými písmenami. Snahy o demokratizáciu vtedajšej socialistickej spoločnosti ukončil vojenský zásah armád Varšavskej zmluvy a pre Československo začala normalizácia pomerov a prenasledovanie všetkých, ktorí v tom čase predstavovali nádej na slobodnejšiu budúcnosť.

„Morálna autorita“ uprednostnila dovolenku

Túto významnú udalosť si pripomínali politici i bežní ľudia po celom Slovensku. Ani na jednom spomienkovom podujatí sa však neobjavil ten, ktorý by mal byť najvyššou morálnou autoritou štátu.

Prezident Andrej Kiska si neprišiel uctiť tento významný deň medzi občanov nikde na Slovensku. Podľa informácií médií totiž práve dovolenkoval. Áno, čítate správne.  Prezident Slovenskej republiky namiesto pripomenutia si Augusta ’68 dovolenkoval v Španielsku.

Tvrdá kritika

21. augusta sa prezident objavil len na televíznej obrazovke, kde sa občanom prihovoril v prednatočenom videu. Napriek jeho slovám „dnes sa Vám prihováram zo Sliača“, je už dnes jasné, že v tom čase si užíval na španielskych plážach.

Za tento počin si vyslúžil tvrdú kritiku politikov, i politických komentátorov. „Bolo to 50. výročie, takže v žiadnom prípade by si to nemal dovoliť.

Pokiaľ má taký režim, že musí byť na dovolenke, tak si to mal zvážiť, keď kandidoval,“ skonštatoval politológ Ján Baránek pre Pravdu. A vysvetlenie z prezidentskej kancelárie? Len mlčanie…

Neurobil tak po prvýkrát

Pravdou však je, že prezident pred svojimi štátnickými povinnosťami uprednostnil tie súkromné aj v minulosti. A to v tom najkritickejšom období, akým si Slovensko tento rok prešlo.

Prezident bol na rodinnej dovolenke aj v čase vraždy novinára Kuciaka a na prekvapenie všetkých ani pod vplyvom udalostí, ktoré sa u nás spustili, dovolenku neprerušil.

Štandarda viala, prezident si užíval

Napriek tomu, že sa Kiska nenachádzal na území Slovenskej republiky, štandarda na Prezidentskom paláci veselo viala. Je totiž zaužívaným zvykom, že keď prezident opustí územie republiky, štandarda sa zvesí.

V tomto prípade to však tak nebolo. Žeby snaha zakamuflovať, že prezident opustil Slovensko? Podobná situácia sa stala aj v máji, keď Kiska dovolenkoval s rodinou v Dubaji.

Vtedy sa jeho hovorca vyjadril, že štandardu zvešiavajú len vtedy, keď je prezident na oficiálnej návšteve. To však rozhodne nie je bežná a ani zaužívaná prax.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …