Domov Slovensko Prezident v prejave o stave republiky nakladal. Podľa Fica zneužil funkciu

Prezident v prejave o stave republiky nakladal. Podľa Fica zneužil funkciu

0
0

Hlava štátu Andrej Kiska v stredu 13. júna využil svoje ústavné právo a po štvrtýkrát vystúpil v parlamente so správou o stave Slovenskej republiky. Obsah jeho prejavu bol podľa mnohých poslancov tvrdý a plný opozičnej kritiky. Zároveň však pomenoval veci pravým menom.

Prezident SR Andrej Kiska v prejave o stave republiky vytýčil niekoľko bodov, ktoré trápia našu krajinu. Pozornosť vo svojom vystúpení venoval témam, ktoré rezonujú na Slovensku vo veľkej miere.

Pilierom prejavu bola vražda mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá zmenila pohľad na demokratický právny štát.

Kuriózna pauza

Prejav prezidenta bol po pár úvodných slovách na 10 minút prerušený. Dôvodom bol transparent poslancov za ĽSNS – Mariána Kotlebu, ktorý obsahoval nápis „vlastizradca“. Následne boli kotlebovci vykázaní z rokovania a prejav prezidenta pokračoval už bez nich.

Kotlebovci počas prejavu prezidenta.

Zlyhanie spravodlivosti

„Takmer pred štyrmi mesiacmi, 21. februára 2018, boli vo svojom dome vo Veľkej Mači zavraždení investigatívny novinár J. Kuciak a jeho snúbenica, mladá archeologička M. Kušnírová,“ týmito slovami začal svoj prejav prezident SR.

Avizoval že, dodnes nielenže nepoznáme vinníkov, ale prehlbujeme nedôveru k stavu vyšetrovania nezodpovedanými otázkami. Zdôraznil, že vyšetrovanie nie je schopné odpovedať na zjavné pochybenia.

Podľa prezidenta sa v spoločnosti vytvorila elementárna nedôvera voči schopnosti štátu systémovo riešiť problémy. Zneužívanie vládnej moci je podľa neho jedným z najväčších zlyhaní politiky na Slovensku.

„Gauneri prosperujúci z kontaktov na verejnú moc sú produktom sveta, ktorý vrcholní politickí predstavitelia roky nechali rásť a rozťahovať sa po Slovensku. Sveta, z ktorého profitovali a opierali oň vlastnú moc. Až sa vymkol spod kontroly a teraz ich drží v hrsti,“ vyslovil tvrdé slová prezident.

Udržať zvyšky dôvery

Napriek zlyhaniam na Ministerstve vnútra dokázal oceniť prácu generálnej prokuratúry. „Očakávam, že sa ministerka vnútra a nedávno vymenovaný prezident policajného zboru pridajú k snahe generálnej prokuratúry zachrániť zvyšky dobrého mena orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal prezident SR.

Zároveň vyzval Ministerstvo vnútra, aby pre aspoň čiastočné udržanie dôvery zverejnilo hodnotenie a priebeh vyšetrovania spomínanej vraždy.

Slušné Slovensko

Prezident podľa svojich vlastných slov hovoril v mene ľudí. Poukázal na to, že politici sú vo vláde na to, aby zastupovali záujmy ľudí. Voľbou ľudí je slušné Slovensko.

„Je na nás, na politikoch, aby sme urobili rovnakú voľbu. Aby sme zabránili rozkladu spoločnosti v dôsledku nedôvery v štát a schopnosť politikov riešiť problémy“, zdôraznil prezident Kiska.

Ku koncu prejavu vyslovil, že najväčšou výzvou pre každého je pokúsiť sa byť lepší ako včera. Okrem iného spomenul aj odvádzanie pozornosti od skutočných problémov, nafúknuté hrozby v podobe migrantov, riešenie „bonboniér“ namiesto mnohomiliónovej korupcie, či zanedbávanie zdravotníctva.

Povedali o správe prezidenta

Robert FICO
Poslanec NRSR a predseda strany SMER – SD jasne zdôraznil, čo bolo cieľom prezidenta Andreja Kisku. „Bol to prejav opozičného politika, ktorý zneužíva funkciu prezidenta na stranícke účely,“ oznámil vo svojom vyjadrení Robert Fico.
Peter PELLEGRINI
Premiér Slovenskej republiky sa k prejavu prezidenta postavil rovnako ako jeho stranícky predsda Robert Fico. „Túto správu nepovažujem za správu prezidenta Slovenskej republiky, ale za správu budúceho opozičného politika.“ Pellegrini prízvukoval, že v prejave nevidel nič pozitívne a cieľom bola kritika vlády.
Andrej DANKO
Ako jediný redstaviteľ vládnej koalície odpovedal pomerne neutrálne. „Z niektorých vecí sa dá poučiť, niektoré sa dajú opraviť, a niektoré sú v realite iné,“ vyslovil po prejave prezidenta predseda národniarov.
Igor MATOVIČ
Podľa Igora Matoviča bol Kiskov prejav v celku obsažný. Predseda obyčajných ľudí povedal: „Takto si predstavujem správu o stave republiky. Ja si myslím, že práve prezident by mal takto sumarizovať, čo krajinu trápi.“
Miroslav BEBLAVÝ
Šéf mimoparlamentnej strany Spolu reagoval na prejav prezidenta pozitívne. Podotkol, že rozhodne nešlo o žiadne politizovanie ani žiadnu kampaň. „Najdôležitejšia časť bola tá, kde pomenoval zlyhania právneho štátu a dôvery ľudí v štát. Jeho slová boli pomerne tvrdé, ale pravdivé,“ konštatoval Beblavý.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …