Domov Slovensko Prezident vetoval zákon o spievaní cudzej hymny

Prezident vetoval zákon o spievaní cudzej hymny

0
0

Na parlamentnej schôdzi poslanci schválili zákon, ktorý opäť rozdúchal vášne medzi Maďarmi a Slovákmi. Všetko malo na svedomí nedorozumenie a neodbornosť niektorých poslancov. Poslanci totiž schválili novelu zákona o štátnych znakoch z dielne SNS bez toho, aby si ju poriadne prečítali. Prezident Andrej Kiska vrátil zákon späť do Národnej rady SR.

Poslanci za SNS predložili do parlamentu novelu zákona, ktorá sa mala týkať predovšetkým štátnych symbolov. Malo ísť o reakciu na Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý upravil reprezentačné dresy.

Namiesto klasického dvojkríža svieti na hrudiach hokejistov logo, ktoré znázorňujú tri hokejky. To sa národniarom nepáčilo, a preto žiadajú, aby v SZĽH navrhli dresy, kde bude na hrudi reprezentantov vyobrazený štátny znak.

V rámci tejto novely však poslanci do zákona zahrnuli aj práve kontroverzný dodatok, ktorý zakazuje spievanie a hranie cudzej štátnej hymny na verejných podujatiach.

Aj Bugárovci boli za

Tento zákon podporili i poslanci Mosta-Híd, ktorí však následne prišli na to, že ide o nedorozumenie. V zásade však skôr ide o nepozornosť poslancov, ktorí si zákon nenaštudovali.

„Takéto chyby sa môžu stať, nám sa to stalo po prvýkrát, za čo sa ospravedlňujeme,“ vyslovil sa šéf poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák.

On sám si vraj návrh zákona preštudoval a žiadnu zmenu nepostrehol. Po tom, čo zákon odhlasovali, sa predseda strany Béla Bugár spojil s prezidentom a poprosil ho, aby zákon vetoval.

Z konania SNS nadšený nebol. „108 poslancov to nezbadalo. Dokonca to nezbadali ani tí, ktorí dosť kriticky sledujú činnosť koaličných poslaneckých klubov,“ povedal Bugár. Rovnako tak rázne vyslovil, že ak nepríde k náprave, v koalícii pokračovať nebudú.

Čítanie s porozumením

Presne na pozorné čítanie sa sústreďujú už deti na základných školách. Na detailné preštudovanie zákonov upozornil i prezident Andrej Kiska, ktorý zákon vetoval a vrátil do NR SR.

„Prezident Andrej Kiska by chcel požiadať poslancov vládnej koalície, aby si najskôr prečítali, za čo hlasujú, ale oveľa lepšie by bolo, ak by už príprave zákona venovali väčšiu pozornosť,“ uviedla Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta. Ten napokon poslancom sporný zákon vrátil.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …