Domov Slovensko Prezidentka na návšteve Francúzska. Čaputová ako symbol jednotnej Európy

Prezidentka na návšteve Francúzska. Čaputová ako symbol jednotnej Európy

0
0

Minulú stredu prijal v Paríži prezidentku SR Zuzanu Čaputovú francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obe hlavy štátu potvrdili, že zdieľajú spoločné hodnoty. Macron zdôraznil, že Slovensko je preňho krajinou, ktorá je už dnes súčasťou jadra Európskej únie.

Po spoločnom stretnutí, prezentovali obe strany svoje závery na tlačovej konferencii. Macron zdôraznil, že rovnako ako Slovensko aj Francúzsko je toho názoru, že Európa musí vziať osud do vlastných rúk.

„Sme radi, že vám záleží na právnom štáte a všetkých európskych hodnotách,“ pokračoval Macron a poznamenal, že zvolenie si Čaputovej za prezidentku Slovenska je symbolom zjednotenej Európy.

Štefánik je dôkazom vlastenectva

Slovenská prezidentka poukázala na odkaz jedného z najvýznamnejších Slovákov, ktorý pôsobil aj vo Francúzsku. „Odkaz generála Štefánika je dôkazom, že hlboké vnútorné vlastenectvo nie je v rozpore so silnou európskou identitou a globálnym myslením,“ povedala Čaputová.

Chcela poukázať na to, že globálne myslenie neznamená, že strácate cit pre vlastenectvo. Zdôraznila, že prišla reprezentovať Slovensko, krajinu, ktorá presadzuje svoje záujmy, ale aj integráciu v rámci EÚ.

„Máme záujem, aby sa táto integrácia ďalej prehlbovala a upevňovala v úcte k hodnotám ako je sloboda, demokracia a právny štát,“ dodala slovenská prezidentka.

Podotkla, že Slovensko už nie je v EÚ žiadnym nováčikom, ale suverénnou krajnou s jasnou zahraničnou politikou. Taktiež chce budovať i partnerstvá mimo nášho geografického regiónu.

Jednotnosť Európy

Čaputová v Paríži povedala, že hoci je SR aj iné krajiny v EÚ už 15 rokov, cíti rozdiely. Mnohé sa darí odstrániť, no niektoré stále trvajú. EÚ je pritom v očiach väčšiny Slovákov vnímaná ako symbol slobody cestovať, vzdelávať sa či pracovať.

Ešte však potrvá, aby bola EÚ aj symbolom ekonomickej a sociálnej istoty. Reč bola aj o európskej minimálnej mzde či dôchodkovom zabezpečení. Týka sa to i otázky bezpečnosti.

Aj keď  je NATO podľa Čaputovej základným pilierom bezpečnosti v Európe, EÚ by mala podľa jej slov do tejto oblasti investovať viac.

Denis Ruščák, foto: facebook, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…