Domov Slovensko Prezidentka očakáva skoré vyriešenie krízy, Heger chce pokračovanie štvorkoalície

Prezidentka očakáva skoré vyriešenie krízy, Heger chce pokračovanie štvorkoalície

0
0

Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva skoré vyriešenie koaličnej krízy, za ktorú je zodpovedná vláda. Povedala to po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Očakáva od neho kroky na zabezpečenie stability vlády. Výmenu ministrov označila za jednu z možných alternatív riešenia krízy.

Vládna kríza nie je podľa prezidentky následkom náhody.

„Nie je to vírus, je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že sme v situácii, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju,“ vyhlásila hlava štátu.

Krízy podľa Čaputovej nesmú paralyzovať štát. Od Hegera očakáva kroky na zabezpečenie stability vlády alebo aby došlo k umožneniu iných ústavných možností.

„Jednou z možných alternatív v septembri je výmena ministrov, čo si vyžaduje aj moju súčinnosť,“ dodala.

Prezidentka zdôraznila, že nie je rozhodcom tohto sporu. Príčina bola podľa nej identifikovaná pomerne presne. Dodala, že ide už o druhú vážnu vnútropolitickú krízu od volieb.

Deje sa v kontexte iných globálnych problémov, ako je inflácia, pandemická, bezpečnostná či energetická kríza.

Vnútorné spory sa podľa nej zároveň dejú na pozadí domácich problémov, ktorých nevyriešenie viedlo k štrajkovej pohotovosti samospráv, hrozbe štrajku učiteľov či k hrozbe výpovedí zo strany lekárov.

Je rada, že s odbormi už vláda našla riešenia na niektoré problémy.

Heger chce štvorkoalíciu

Podľa premiéra Hegera je dôležité dokončiť volebné obdobie v štvorkoalícii. Do tohto scenára vyriešenia vládnej krízy vkladá podľa svojich slov celé svoje úsilie.

Nevylúčil však ani možnosť menšinovej vlády, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany.

„Som otvorený akémukoľvek riešeniu, ktoré pomôže štvorkoalícii, aby dokončila toto volebné obdobie,“ povedal premiér s tým, že sa zaoberá aj ďalšími alternatívami, pričom za realistický označil aj scenár menšinovej vlády.

„Rozprávali sme sa o tomto, momentálne neviem nič garantovať,“ odpovedal na otázku, či vedel hlave štátu garantovať, že by po odchode SaS mala vláda podporu v parlamente.

Spor sa podľa premiéra spustil prieskumom popularity, z ktorého vyšiel Matovič ako najnepopulárnejší politik. Zdôraznil, že v demokratických krajinách by nemali určovať zostavenie koalície prieskumy popularity a preferencií.

Premiér dodal, že protiinflačný balík bol dohodnutý tak, že bude mať podporu troch koaličných strán.

Šéf SaS Richard Sulík podľa Hegera povedal, že nemá problém, aby balík prešiel s podporou opozície. To teda nemal byť dôvod na odchod Matoviča.

Najbližšie týždne do konca leta chce premiér využiť na rokovania s partnermi. „Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny,“ doplnil.

Kollár menšinovú vládu odmieta

Podobne ako premiér, aj jeho hnutie OĽaNO je za dovládnutie štvorkoalície. Jej šéf Igor Matovič sa však odstúpiť zo svojho postu nechystá. OĽANO zopakovalo záujem dovládnuť v koalícii.

Nezabudlo si však opäť rypnúť do SaS. Zdôraznilo totiž, že sa aktuálne maximálne sústreďuje na riešenie aktuálnych kríz a naplnenie vládneho programu.

„Nemáme čas zaoberať sa osobnými traumami a boliestkami jedného koaličného partnera,“ skonštatovalo hnutie vo svojom stanovisku.

Rovnako tak dovládnutie v štvorkoalícii považuje za najlepšiu alternatívu strana Za ľudí. Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová uviedla, že spolupráca medzi rezortmi naďalej funguje.

„Cieľom je štvorkoalícia a uvidíme v septembri,“ uviedla v súvislosti s ďalším možným vývojom. Šéf ďalšej koaličnej strany Sme rodina Boris Kollár zas v diskusnej relácii Tv Markíza uviedol, že je proti menšinovej vláde, podobne ako proti úradníckej vláde.

„Pre mňa je smerodajné, čo sa stane v parlamente. Pokiaľ vláda bude mať v parlamente viacej ako 76 poslancov, môže pokračovať ďalej,“ povedal Kollár.

V prípade straty väčšiny vidí ako riešenie predčasné voľby. V tomto smere tiež potvrdil, že predloží do Národnej rady SR návrh zmeny Ústavy SR, do ktorej chcú zakotviť možnosť predčasne ukončiť volebné obdobie, za čo ho koaliční partneri skritizovali.

SaS trvá na Matovičom odchode

Strana SaS však naďalej trvá na svojom. V prípade, že Igor Matovič bude pokračovať na svojom poste, jej ministri podajú demisiu.

„Napriek mnohým osobným urážkam a evidentným klamstvám o mne a ďalších členoch SaS som urobil pre urovnanie sporu všetko.

Na stretnutí s predsedom parlamentu a premiérom som poprosil o jediné – aby Igor Matovič prestal s nezmyselným ‚kopaním‘ do SaS.

Avšak krátko nato to celé pokazil nehoráznym obvinením zo spolupráce strany SaS s fašistami. Nie, tadiaľto cesta už nevedie a informoval som o tom ako premiéra, tak aj pani prezidentku,“ priblížil Sulík.

Ak premiér uprednostní menšinovú vládu pred odchodom jedného problematického človeka, nemožno hovoriť o záujmoch krajiny, ale čisto o záujmoch hnutia OĽANO, povedal.

„Bez akéhokoľvek kalkulu opakujem, že zotrvanie súčasného ministra financií je pre krajinu extrémne škodlivé, najmä pre rozvrat verejných financií, aktívnu spoluprácu s fašistickými poslancami a znásilňovaniu legislatívneho procesu,“ uzavrel Sulík.

Koaličná kríza

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča.

Liberáli prestali chodiť na koaličné rady a následne vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je najmä odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.

Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…