Domov Slovensko Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, podmienkou je však doložka

Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, podmienkou je však doložka

0
0

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. Ratifikuje ju iba s touto doložkou.

Ako prezidentka vysvetlila, spoločne s ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobráti na Ústavný súd SR, ako to požadovali viaceré opozičné a mimoparlamentné strany.

Hlava štátu považuje zmluvu za štandardný spôsob, ako zlepšiť obrannú spoluprácu s našimi partnermi. Zdôraznila, že ide o rámcovú dohodu.

„Myslím si, že širšej akceptácii tejto zmluvy by bolo pomohlo, keby bola naformulovaná spôsobom, ktorý by nevzbudzoval interpretačné nedorozumenia.

Napriek tomu ju podporujem, pretože si nemyslím, že akýmkoľvek spôsobom ohrozuje SR, skôr, naopak,“ poznamenala. Podotkla tiež, že pripomienkové konanie nemuselo byť vo vianočnom období.

Interpretačná doložka ako podmienka

„V rámci interpretačného vyhlásenia sme sa snažili vystihnúť a vysvetliť všetky najviac spomínané, sporné body, ktoré sú u časti verejnosti spojené s obavami. Bude súčasťou plnomocenstva, ktoré udelím členovi, a zmluvu ratifikujem iba s touto interpretačnou doložkou,“ vyhlásila prezidentka.

Interpretačná doložka má uvádzať napríklad, že dohoda sa bude vykonávať spôsobom, ktorý nijakým spôsobom neohrozuje ani neobmedzuje suverenitu SR a neznižuje bezpečnosť SR.

Rovnako, že neznamená rozhodnutie o vytvorení vojenských základní na území SR ani prítomnosti ozbrojených síl USA. Rovnako má obsahovať zmienku o tom, že dohoda neumožňuje prítomnosť jadrových, biologických alebo chemických zbraní na území Slovenska. Zároveň zmluva neznamená definitívne vzdanie sa trestnej jurisdikcie.

Americká strana nemusí podľa Čaputovej doložku podpísať. „To, čo sa podpisuje, je dohoda. Z našej strany k tomu bude priložená naša interpretácia v súlade s tým, ako ju interpretujú členovia vlády a ja. Čiže, to je to, ako tú zmluvu čítame, čo tam vidíme, čo tam nevidíme,“ povedala.

Teoreticky je podľa hlavy štátu možné, že americká strana doložku odmietne. „Ak ju odmietne, potom nemáme záujem na podpise zmluvy, pretože toto je to, na čom v tej zmluve trváme,“ dodala.

Interpretačná doložka je podľa prezidentky štandardný nástroj, ktorý sa však nevyužíva pri každej medzinárodnej zmluve. „Je to deklarácia z našej strany, ako túto zmluvu s americkou stranou slovenská strana interpretuje. Je to pre nás záväzné interpretačné pravidlo,“ dodala prezidentka.

Opozícia chce referendum

Protislovenský a čisto proamerický postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej je mimoriadne významným dôvodom na urýchlené konanie referenda. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico v súvislosti sa jej podporou obrannej dohody s USA. Za vrchol arogancie považuje interpretačnú doložku.

„Prezidentka dnes spáchala na občanoch Slovenska ďalšiu zradu. Keď ju viac ako 600 000 ľudí žiadalo o vypísanie referenda o predčasných voľbách, podala na Ústavný súd úplne zbytočný návrh proti referendu a zmarila ho.

Ak ju dnes ľudia žiadajú, aby aj zmluvu medzi vládami USA a SR dala posúdiť Ústavnému súdu, arogantne im oznamuje, že netreba, lebo podľa nej je všetko v poriadku,“ skonštatoval Fico.

Obranná dohoda s USA

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila začiatkom roka vláda. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.

Opozícia hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Viaceré strany vyzvali hlavu štátu, aby sa obrátila na Ústavný súd SR.

ms, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…