Domov Slovensko Prezidentka sa na Ukrajine stretla so Zelenským a vystúpila v parlamente

Prezidentka sa na Ukrajine stretla so Zelenským a vystúpila v parlamente

0
0

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok ráno pricestovala na návštevu Ukrajiny. Stretla sa s prezidentom Volodymyrom Zelenským a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu. Po stretnutí s poslancami rokovala aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhalom.

Predpoludním Čaputová navštívila aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním.

„V Boroďanke a Irpini som na vlastné oči videla stopy skazy, ktorú ruskí vojaci na Ukrajinu priniesli. Stovky kilometrov na východ a na juh aj dnes čelia rovnakej skaze tisíce ďalších ukrajinských civilistov – ženy, muži, deti.

Verím, že keď pominie táto nočná mora, Ukrajina znovu rozkvitne,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Ako podotkla, to, že obrázky vojny na Ukrajine už neotvárajú správy, neznamená, že utrpenie Ukrajincov je menšie.

Potvrdila dodanie húfnic Zuzana

Pred poslancami ukrajinského parlamentu prezidentka SR vyhlásila, že Ukrajina patrí do Európskej únie. Zdôraznila, že urobí všetko pre to, aby sa Ukrajina stala súčasťou EÚ. Okrem iného jej deklarovala pomoc s vývozom obilia a ďalších tovarov.

Ďalej uviedla, že Slovensko podporí všetky snahy o mierové urovnanie vojny, ktorú Rusko rozpútalo. „Ale iba za podmienok, ktoré určíte vy, napadnutý a hrdinsky sa brániaci ukrajinský národ,“ dodala s vierou, že Ukrajina vojnu vyhrá.

Tí, ktorí dnes volajú po zastavení vojenskej pomoci, volajú podľa Čaputovej po kapitulácii Ukrajiny. „Preto pomáhame a budeme naďalej pomáhať aj v tomto smere.

Prednedávnom to bol obranný systém S-300 či odmínovacie zariadenia a munícia, onedlho to budú húfnice Zuzana,“ podotkla. Zároveň poukázala na to, že pred mesiacom začali ukrajinskej prokuratúre a znalcom pomáhať forenzní experti a policajní technici zo Slovenska.

„Viem, že zdokumentovanie zločinov, ktoré Rusko napáchalo na Ukrajine, vám vašich blízkych späť nevráti. Dá však možnosť celému svetu povedať, čo sa stalo. A žalovať tých, ktorí to všetko spôsobili,“ doplnila.

Okrem toho poukázala na solidaritu Slovenska pri prijímaní ukrajinských utečencov. Zdôraznila, že Rusko vedie vojnu proti Ukrajincom dlhodobo.

„Konflikt sa nezačal barbarským úderom rakiet v pochmúrne februárové ráno roku 2022. Začal sa dávno predtým, masívnou propagandou popierajúcou vašu štátnosť, vašu národnú či kultúrnu identitu, váš jazyk,“ povedala Čaputová s tým, že Západ za osem rokov neurobil dosť na to, aby Moskvu zastavil.

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi podľa jej slov nejde o kúsok Donbasu či Krym, ale „chce Ukrajinu zničiť“. Ukrajina vedie podľa prezidentky spravodlivú a obrannú vojnu.

„V tejto vojne stojí na vašej strane celý demokratický svet. Nielen rétorikou, ktorú ste počúvali už pridlho. Teraz je čas činov,“ dodala s tým, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré podľa počtu obyvateľov pomáhajú najviac.

Slovensko podporuje Ukrajinu

Zuzana Čaputová na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Zelenskym uviedla, že celý demokratický svet vzhliada k odvahe a statočnosti ukrajinského ľudu a ukážkovému líderstvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Čaputová ocenila, že sa mohla v parlamente prihovoriť demokraticky zvoleným zástupcom ukrajinského ľudu. „Keby išli plány ruského prezidenta Vladimira Putina podľa jeho očakávaní, dnes by bola v Kyjeve bábková vláda pod réžiou Kremľa. Našťastie to tak nie je,“ povedala.

„Pozícia Slovenskej republiky je pevná a jasná od samého začiatku vojny. SR podporuje Ukrajinu humanitárne, politicky, ale aj vojensky,“ pokračovala Čaputová. Taktiež uviedla, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré podporujú kandidátsky status Ukrajiny, pokiaľ ide o jej členstvo v EÚ.

Poďakovanie Slovensku

Zelenskyj poďakoval Čaputovej za návštevu, produktívne rokovania a tiež za úprimné slová podpory, ktoré predniesla v ukrajinskom parlamente.

Spresnil, že témou spoločných rokovaní bola potreba nastolenia mieru, obrana, ekonomika i posilnenie sankčného balíka proti Rusku.

Obaja prezidenti sa zhodli, že mier na Ukrajine a v celej Európe je možný len na základe úplného obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny, poznamenal Zelenskyj.

„Sme vďační za podporu Slovenska pri príprave nových ciest a možností na vývoz produktov i iných kritických potrieb pre Ukrajinu,“ povedal Zelenskyj.

„Som vďačný za to, ako sa správate k našim občanom a som si istý, že spoločne urobíme všetko pre to, aby sa naši občania čo najrýchlejšie mohli vrátiť domov,“ dodal.

Slovensko na návšteve Ukrajiny

Návšteva bola podľa slov prezidentky spôsob vyjadrenia podpory Ukrajine. Vojnou sužovanú krajinu už začiatkom apríla navštívil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý tam cestoval spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

red, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…