Domov Slovensko Prezidentka sa stretla s dánskym princom

Prezidentka sa stretla s dánskym princom

0
0

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok v Paláci Frederika VIII. v Kodani stretla s dánskym korunným princom Frederikom. Ten prijal aj jej pozvanie na návštevu Slovenska. Čaputová v Kodani zastupovala Slovensko na Konferencii o demokracii.

Zuzana Čaputová začiatkom týždňa navštívila dánske hlavné mesto, kde sa najskôr stretla s dánskym korunným princom Frederikom.

Na stretnutí spolu hovorili aj o dôležitosti dodržiavania právneho štátu a o plánoch Slovenska a Dánska v oblasti ochrany životného prostredia a zelenej ekonomickej obnovy. Okrem iného pozvala dánskeho princa aj na Slovensko, kam by mal prísť aj s dánskou podnikateľskou delegáciou.

Dánske kráľovstvo naposledy zo slovenských prezidentov navštívil pred necelými deviatimi rokmi Ivan Gašparovič, ktorého pozvala kráľovná Margaréta II. a jej manžel princ Henrik. Návšteva mala vtedy silný ekonomický rozmer, ktorý bol zameraný na posilnenie ďalšej spolupráce s touto konštitučnou monarchiou.

Okrem tohto stretnutia vystúpila najvyššia slovenská predstaviteľka na konferencii Copenhagen Democracy Summit, navštívila sídlo agentúry State of Green, Európsku environmentálnu agentúru a tiež dánsky Štátny sérologický ústav a stretla sa s predsedníčkou dánskej vlády Mette Frederiksenovou.

Prejav na summite

Vo svojom príhovore na Kodanskom summite o demokracii prezidentka Čaputová uviedla, že Demokracia potrebuje tri základné línie obrany – nezávislé inštitúcie so zodpovednými verejnými činiteľmi, aktívnu občiansku spoločnosť a slobodné médiá.

Všetky tri línie fungujú ako korekčné mechanizmy – ak jeden z nich zlyhá, nastúpia ostatné. Podľa prezidentky jeden z pilierov demokracie na Slovensku zlyhal.

„Keď sa korupčné záujmy pokúsili zajať súdnictvo alebo políciu, zmobilizovala sa občianska spoločnosť a médiá, ako aj bežní občania, aby ich chránili,“ podotkla s tým, že SR v súčasnosti zavádza komplexnú reformu právneho štátu. Podotkla, že ani najlepšie napísaná ústava nemôže ochrániť demokraciu, ak obchodný model vytvára hlboké nerovnosti.

Demokracia je o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, všetko to je navzájom spojené zákonom. Demokracia je o každodennom rešpektovaní pravidiel, nie o ich obchádzaní.

ano, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…