Domov Slovensko Prezidentská kampaň začína: dátum volieb je známy

Prezidentská kampaň začína: dátum volieb je známy

0
0

Slovákov čaká v roku 2019 ďalšia voľba prezidenta Slovenskej republiky. Po piatich rokoch sa tak uskutočnia v poradí už šieste prezidentské voľby v histórii Slovenska, pričom po piaty raz budú voliť samotní obyvatelia krajiny.

Vo štvrtok 10. januára ohlásil predseda národnej rady Andrej Danko dátum konania prezidentských volieb v roku 2019. Prvé kolo sa bude konať v sobotu 16. marca. Ak nebude prezident zvolený v prvom kole konania volieb, druhé kolo sa uskutoční 30. marca.

Kampaň môže začať

Prezidentská kampaň kandidátov začala plynúť práve dňom vyhlásenia dátumu volieb. „Rozhodnutie o vyhlásení termínov prezidentských volieb je zároveň zverejnené v Zbierke zákonov.

Návrhy kandidátov bude možné doručovať v termíne do 31. januára 2019 do 24.00 h. do NR SR v rámci 21-dňovej lehoty odo dňa vyhlásenia volieb,“ vysvetlil Danko, ktorý rozhodnutie zverejnil aj na webe parlamentu.

Funkčné obdobie aktuálneho prezidenta sa skončí po inaugurácii novej hlavy štátu 15. júna. Právo navrhnúť kandidáta na prezidenta SR majú poslanci a takisto občania Slovenskej republiky.

Ak ide o občianskeho kandidáta, musí kandidatúru deklarovať minimálne 15 000 podpismi občanov, ktorí majú aj právo voliť do NR SR. Poslanecký kandidát potrebuje najmenej pätnásť podpisov poslancov parlamentu.

Viac ako 10 kandidátov

O miesto v Prezidentskom paláci sa zatiaľ uchádza viac ako desať kandidátov. Kandidatúru ohlásili napríklad predseda Mosta-Híd Béla Bugár, Milan Krajniak zo Sme rodina, Robert Mistrík (nezávislý), ktorého podporuje SaS i strana Spolu, Zuzana Čaputová za Progresívne Slovensko či predseda strany ĽS NS Marian Kotleba.

Kandidatúru ohlásil aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin či riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová. Uchádzať sa o mandát hlavy štátu môžu osoby, ktoré dosiahli vek aspoň 40 rokov a majú trvalý pobyt na území Slovenska.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …