Domov Slovensko Prezidentské voľby: Príbehy, ktoré treba dopovedať…

Prezidentské voľby: Príbehy, ktoré treba dopovedať…

0
0

Tohtoročné prezidentské voľby sú iné ako všetky predošlé. Nechýba im však element, ktorý je typický pre akékoľvek voľby posledných rokov. Marketéri tomu hovoria „storytelling“, analytici to volajú „silný príbeh kandidáta“ a voliči, hoc často nevedome, na ten najlepší reagujú hodením svojho hlasu konkrétnemu kandidátovi.

Životný príbeh sa stal v posledných rokoch výrazným javom vo všetkých súťažiach, na základe ktorého si ľudia volia svojho favorita. Tomuto fenoménu prepadla aj politika.

Sme svedkom toho, že vo voľbách do rôznych dôležitých funkcií politické skúsenosti ustupujú do úzadia pred životnými skúsenosťami. Kandidáti často stavajú viac na životné príbehy ako na svoje reálne skúsenosti v danej oblasti.

Vysvetlenie to má prosté. Ľudia majú radi víťazov. Klasický happyend boduje nielen vo filmoch ale napríklad aj v politických voľbách. A stavili na to aj kandidáti na prezidenta v tohtoročných voľbách.

Obaja kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola si získali svojich podporovateľov najmä vďaka svojim životným príbehom, ktoré za posledné týždne ľuďom na Slovensku rozpovedali.

Rýchlosť, s akou sa menej známi kandidáti ako Čaputová či Šefčovič dostali na čelo rebríčkov popularity, mnohokrát nedáva priestor na to, aby si verejnosť ich životné príbehy overila.

Preto sa na to, čo tvrdili pred kamerami a na sociálnych sieťach, bližšie pozrieme my. A teda si posvietime na príbehy, vďaka ktorým posunuli voliči do druhého kola prezidentských volieb práve Zuzanu Čaputovú a Maroša Šefčoviča.

Šefčovič ako dokonalý diplomat

Jeden z najlepších slovenských diplomatov Maroš Šefčovič vstúpil do prezidentskej kampane výrazne neskôr ako jeho súperi. Možno je pravdou, že o kandidatúre nerozmýšľal, na ponuku Petra Kažimíra však reagoval.

Dlhoročný zástupca Slovenska v Európskej komisii, s priam hollywoodskym úsmevom, nebol síce prvou voľbou najsilnejšej slovenskej politickej strany, no ukázal sa tým najlepším, koho v momentálnej spoločenskej situácii vedela strana ponúknuť. Sám seba však označuje za nezávislého kandidáta a skôr do popredia tlačí svoj príbeh.

Príbeh úspešného a v zahraničí uznávaného diplomata podporuje hrdosť a to, že diplomati tohto kalibru vedia vystúpať po medzinárodnom rebríčku obhajoby Slovenska na mimoriadne vysoké priečky bez ohľadu na to, aké je Slovensko malé.

Príbeh s účasťou SMERu

Maroš Šefčovič s premiérom Pellegrinim

Svoje medzinárodnopolitické uznanie dokazuje nielen stovkami miliónov eur, ktoré vďaka svojim kontaktom na Slovensko priniesol, ale aj na svojom profile na sociálnej sieti fotografiami s rôznymi svetovými osobnosťami, nielen z politického prostredia.

Politické osobnosti a lídrov medzinárodného spoločenstva dopĺňajú fotografie s Arnoldom Schwarzeneggerom, Billom Gatesom, Billom Clintonom či pápežom Františkom.

Nezabudol pripomenúť ani svoju atletickú minulosť. Unikátom je fotka s najrýchlejším mužom planéty Usainom Boltom, či slovenským olympijským víťazom Matejom Tóthom.

Nekonfliktný politik bez známych káuz by bol podľa mnohých analytikov tým najlepším prezidentom, keby však nemal jednu chybičku krásy – podporu vládnej strany SMER‑ SD.

Svoj úspešný diplomatický príbeh mohol v posledných rokoch písať aj vďaka tejto strane, čím sa nemôže od Smeru celkom dištancovať, a to aj kvôli tomu, že SMER Šefčovičovi prispel na jeho kampaň.

Progresívne závislá s nedopovedaným príbehom

Nezávislou nie je však ani víťazka prvého kola prezidentských volieb. Prezidentskú kampaň Zuzane Čaputovej totiž z veľkej časti financuje nová strana na politickej mape Slovenska s názvom Progresívne Slovensko, ktorá je v kuloároch paradoxne spájaná práve so stranou SMER‑SD.

Šéfom tejto strany, a aj jej hlavným financovateľom, je kontroverzný podnikateľ Ivan Štefunko, ktorého firmy zarábajú milióny na obchodoch so štátom, prevažne však s ministerstvami vedenými nominantami SMERu‑SD (o týchto prípadoch sme písali v minulých článkoch – Kritizuje vládu, no žije za štátne. Hlavne progresívne… Kto je Ivan štefunko?, Zvláštna Kažimírova podpora na poslednú chvíľu)

Zuzana Čaputová, v pozadí šéf strany Progresívne Slovensko Ivan Štefunko

Na rozdiel od Maroša Šefčoviča, s menom Zuzany Čaputovej sa predsa len spája jedna kauza, ktorá je známa najmä obyvateľom Pezinka.

V prípade známom pod názvom „Pezinská skládka“ stála Čaputová na strane občanov a podľa vlastných slov bojovala proti „mocným a zlým“. Práve na tejto regionálnej kauze postavila svoj volebný príbeh.

Zdanlivo nevýznamná kauza ťahajúca sa od 90-tych rokov až do obdobia rokov 2012-2013, ktorých boli v tomto období desiatky, vďaka účasti treťosektorového občianskeho združenia VIA IURIS priťahovala pozornosť novinárov aj zahraničia.

Celý prezentovaný príbeh je založený na obhajobe občanov Pezinka voči rozhodnutiu mesta Pezinok o umiestnení skládky odpadov v blízkosti obytných domov.

Pri bližšom zaostrení na celú kauzu však zisťujeme, že tento príbeh Zuzany Čaputovej nie je celkom čistý a s určitosťou sa netýka toho, že išlo o záujmy obyvateľov Pezinka.

Fakty o „pezinskej skládke“

Spoločnosť PETMAS‑GERBER., s. r. o., uzavrela ešte v 90-tych rokoch so spoločnosťou TEHELNE Pezinok, s. r. o., zmluvu, ktorá ju oprávňovala na správu a využívanie skládok odpadu – vtedajších a aj budúcich.

Podľa obchodného registra v tejto spoločnosti pôsobil aj Ing. Štefan Strapák, otec Zuzany Čaputovej, rodenej Strapákovej. Touto zmluvou si spoločnosť, v ktorej pôsobil ako najvyšší kontrolný orgán, zabezpečila aj to, že v budúcnosti vybuduje novú skládku v Pezinku.

V tom čase v Pezinku existovalo 39 nelegálnych skládok a na Slovensku dokonca stovky. Pravda žiaľ je, že skládky v priamom susedstve s domami v Pezinku roky nikoho nezaujímali.

A to až do doby, kedy spoločnosť PETMAS‑ GERBER., s. r. o., o lukratívny biznis neprišla a z prevádzkovania skládky nebola vylúčená.

Práve vtedy, keď o poplatky Pezinčanov za vývoz smetí prišla rodina prezidentskej kandidátky, nastupuje na scénu Zuzana Čaputová, ako advokátka VIA IURIS zastupujúca pezinských aktivistov, ktorí v tomto istom čase začínajú bojovať proti plánovanej skládke.

A práve táto informácia, prečo sa Zuzana Čaputová začala z nekonečného počtu skládok v Pezinku a na Slovensku zaujímať práve o túto jednu, nebola všetkým známa.

To, že práve v čase, keď bol z dozornej rady spomínanej spoločnosti odvolaný Štefan Strapák a táto firma stratila nárok na prevádzkovanie a využívanie plánovanej skládky, sa o skládku začínajú zaujímať aktivisti, nepovažuje samotná kandidátka za problém a jej marketingový tím tieto fakty označuje za konšpiračné teórie.

Verejné dokumenty sa však popierať nedajú a pravdou teda ostáva, že časová zhoda udalostí vedúcich k angažovanosti Zuzany Čaputovej v „pezinskej skládke“ príbeh, na ktorom stojí jej prezidentská kampaň, značne naštrbuje.

Ne/zištný plán

Príbeh, v ktorom pezinskí aktivisti úspešne zabojovali za čistejšie životné prostredie pre seba a svojich susedov je obdivuhodný. Príbeh o tom, ako im v tom nezištne pomohla Zuzana Čaputová, však nebol riadne dopovedaný a po odhalení jeho detailov až taký obdivuhodný nie je.

A to najmä preto, že práve slovo „nezištne“ vyvoláva v súvislosti s publikovanými informáciami veľké pochybnosti. Je totiž vážnou otázkou, či by sa Zuzana Čaputová o tento spor zaujímala aj v prípade, že by na tejto pezinskej skládke zarábal jej otec Štefan Strapák, ako to bolo pôvodne v pláne.

Tiež ale musíme pripomenúť, že tento príbeh nie je o „zle“, ktoré vytvára štát. Ten s týmto konaním nemal nikdy nič spoločné. Je o zlej samospráve mesta Pezinok, ktorá ignorovala požiadavky obyvateľov Pezinka a snažila sa vybudovať skládku pár sto metrov od hranice obytnej zóny.

Treba len dodať, že chvalabohu sa to nepodarilo, avšak tiež aj to, že Zuzana Čaputová v tomto pravdepodobne hrala skôr úlohu obhajkyne rodinného biznisu ako ochrankyňu „slabších“.

Inak, táto skládka, vďaka ktorej náklady na odstraňovanie odpadu Pezinčanom narástli, existuje aj dnes, ale pár kilometrov od Pezinka. Voči tomu už ale žiadni občianski aktivisti neprotestovali. Nešlo už asi o niekoho rodinný biznis.

Klamlivé príbehy

Príbehy prezidentských kandidátov nie sú vždy až také dokonalé ako sa na prvý pohľad javia.

Práve naopak, zdá sa, že dvojica najhorúcejších kandidátov na prezidentské kreslo má svoje skryté tajomstvá, o ktorých sa však v kampani nehovorí a vyberajú sa len pre voliča „ľúbivé“ informácie a „kostlivci“ ostávajú v skrini.

A to nielen v podobe pezinskej skládky ako jediného známeho životného príbehu, kvôli ktorému sa voliči o Zuzanu Čaputovú zaujímajú, ale aj v podobe financovania kampane kandidátov, či ich majetkov.

Martin Sokol, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…